Dwa nowe indeksy na GPW

GPW Benchmark dodaje dwa nowe indeksy do palety wskaźników giełdowych.

Publikacja: 04.09.2023 11:42

Dwa nowe indeksy na GPW

Foto: Fotorzepa

Od poniedziałku publikowane są dwa nowe indeksy: WIG20TRsht oraz WIG20TRlev. Nowe indeksy w swojej konstrukcji i celach pomiaru zjawisk ekonomicznych są indeksami analogicznymi do publikowanych już przez GPW Benchmark WIG20short i WIG20lev. W odróżnieniu od aktualnie kalkulowanych indeksów, które bazują na indeksie WIG20 oraz stawce referencyjnej WIBOR ON, nowe wskaźniki będą odzwierciedlały przebieg indeksu WIG20TR (dochodowa wersja indeksu WIG20) z uwzględnieniem wskaźnika transakcyjnego WIRON.

Indeks WIG20TRsht bezpośrednio odzwierciedla ruchy indeksu WIG20TR tylko w przeciwnym kierunku. Jeśli więc indeks WIG20TR na danej sesji wzrośnie o 2 proc., to WIG20TRsht spadnie o 2 proc. Z kolei 2 - proc. spadek wartości WIG20TR na sesji doprowadzi do 2 - proc. wzrostu WIG20TRsht.

Indeks WIG20TRlev także bezpośrednio odzwierciedla ruchy indeksu WIG20TR, kierunek tego odzwierciedlenia jest zgodny z WIG20TR, jednak dwukrotnie większy. Jeśli więc indeks WIG20TR wzrośnie na sesji o 2 proc., to WIG20TRlev wzrośnie o 4 proc.. Z kolei 2 - proc. spadek WIG20TR doprowadzi do 4- proc.spadku WIG20TRlev.

Czytaj więcej

Na warszawskiej giełdzie przybyło struktur

Dodatkowo w formule obu indeksów uwzględniony jest odpowiednio zysk lub koszt z inwestycji w portfel WIG20TR. W przypadku WIG20TRsht wynika on z zainwestowanej kwoty, którą inwestor otrzymuje za krótką sprzedaż portfela indeksu WIG20TR. W przypadku indeksu WIG20TRlev jest to koszt pożyczonego kapitału na zakup akcji z portfela WIG20TR. Zarówno zysk jak i koszt kapitału w nowych indeksach jest wyrażony wartością wskaźnika WIRON (w dotychczas publikowanych indeksach strategii WIBOR ON).

Inwestorzy z negatywnymi oczekiwaniami co do wyników giełdowych mają więc szansę wygenerować pozytywne zwroty ze swoich inwestycji, jeśli rynki spadną zgodnie z przewidywaniami (WIG20TRsht).

Inwestorzy oczekujący wzrostu kursów spółek na rynku mają szansę na podwojenie zwrotu z takiej inwestycji, jednocześnie muszą się licząc także z tym, że ich szansa na stratę także wzrasta podwójnie (WIG20TRlev).

Finanse
MF sprzedało na przetargu 52-tyg. bony za 2,1 mld zł, popyt: 5,9 mld
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 10 mld zł, popyt sięgnął 12,65 mld zł
Finanse
Na giełdzie rekord goni rekord. Co dalej?
Finanse
Nie tylko PZU. Kolejna nowa (stara) funkcja Andrzeja Klesyka
Finanse
Z BLIK-a korzysta już pół Polski. Przełomowe wydarzenia po 10 latach
Finanse
TSUE w sprawie kredytów konsumenckich