BCC pochyla się nad rynkiem

Organizacja skupiająca przedsiębiorców stworzyła strategię, która ma być wskazówką do poprawy otoczenia giełdowego.

Publikacja: 25.04.2023 21:00

BCC pochyla się nad rynkiem

Foto: Robert Gardziński

O tym, że polski rynek kapitałowy ma swoje problemy, nikogo nie trzeba przekonywać. Duże nadzieje wiązano z rządową Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego, której koniec realizacji przypada na ten roku. Ta, chociaż faktycznie wprowadziła wiele zmian na rynku, to w praktyce nie zmieniła jego oblicza. Teraz przedsiębiorcy z BCC wzięli sprawy w swoje ręce.

Słabe i mocne strony

Stworzona przez BCC (gdzie za obszar kapitałowy odpowiada Jarosław Grzywiński, były prezes GPW) strategia wskazuje na 17 głównych barier rozwoju rynku. Wśród nich są takie zagadnienia jak chociażby brak rozwoju rynku pierwotnego oraz postępujący delisting na GPW, kłopoty z płynnością, spadające zainteresowanie rynkiem różnych grup inwestorów, wyzwania natury technologicznej czy też niedostateczna ekspozycja na rynkach zagranicznych.

Czytaj więcej

Firm w żaden sposób nie zachęca się do giełdy

BCC podkreśla jednak, że nasz rynek ma też atuty. Nasza giełda pozostaje największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiele spółek z WIG20 oraz mWIG40 ma silne fundamenty. Mowa jest także o zdywersyfikowanym biznesie samej GPW, a także potencjale spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

Lista priorytetów

Do zrobienia jest jednak naprawdę dużo. Jakie są główne rekomendacje BCC?

Głównym punktem jest rozwój rynku pierwotnego. „Nowoczesny rozwój rynku kapitałowego oznacza nieustanne przygotowywanie do debiutu na giełdzie co najmniej 20–30 spółek rocznie o parametrach według wymagań indeksów WIG20/mWIG40. Debiuty nowych emitentów oraz zbudowanie systemu wsparcia nowych emisji akcji to obecnie najważniejsze wyzwanie polskiego rynku kapitałowego” – wskazują autorzy dokumentu. Ważną rolę w tym procesie powinny odgrywać też krajowe domy maklerskie. „Domy maklerskie wymagają nowych paradygmatów rozwoju związanych z większą alokacją kapitału w nowe IPO, bardziej elastycznych kryteriów pozyskiwania kapitału dla przyszłych emitentów” – wskazuje BCC. Mowa jest także o większej ekspozycji polskich spółek na współpracę z zagranicznymi domami maklerskimi i zwiększaniu ich atrakcyjności na rynkach zagranicznych, odbudowie wiarygodności wśród tej grupy inwestorów. Postulowane są także zmiany legislacyjne, które mogłyby ułatwić rozwój rynku, w tym m.in. wprowadzenie REIT-ów czy też zachęty podatkowe. Ważnym aspektem jest też promocja polskiego rynku za granicą czy też dodatkowe wsparcie dla spółek z tzw. trendów przyszłości.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów