Krajowy Depozyt tnie opłaty Czy zmobilizuje to GPW?

Nie milkną echa publikacji Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na temat kosztów na rynku kapitałowym. Tym bardziej że swoje pięć groszy do tematu dorzuciła właśnie grupa KDPW.

Publikacja: 15.09.2022 21:00

Maciej Trybuchowski, prezes KDPW

Maciej Trybuchowski, prezes KDPW

Foto: Fot. mat. prasowe

Marek Dietl, prezes GPW.

Marek Dietl, prezes GPW.

Fot. mat. prasowe

Krajowy Depozyt zdecydował się na kolejną, czasową obniżkę opłat pobieranych od uczestników rynku. Obszar posttransakcyjny, który był wskazywany w raporcie jako mocna strona naszego rynku, staje się jeszcze mocniejszy.

Miliony dla rynku

Od 1 października do 31 grudnia Krajowy Depozyt wprowadza 12 czasowych obniżek opłat w zakresie rozrachunku transakcji i rejestracji papierów wartościowych. Ruch ten pozwoli na oszczędzić w IV kwartale domom i biurom maklerskim, bankom emitentom i TFI na łączną kwotę 4,2 mln zł. To nie jest jedyna obniżka w wykonaniu KDPW. Od 1 sierpnia do 31 grudnia obowiązuje też czasowa obniżka opłaty z tytułu obsługi wypłaty dywidendy. Izba rozliczeniowa KDPW_CCP, wchodząca w skład grupy KDPW, zdecydowała o przedłużeniu czasowych obniżek i zwolnień z opłat rozliczeniowych dla wybranych transakcji od 1 września 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Biorąc pod uwagę wszystkie te działania grupa KDPW „odda” rynkowi ponad 5,3 mln zł. – Infrastrukturalny charakter spółek grupy KDPW polega nie tylko na dostarczaniu uczestnikom rynku finansowego niezawodnych usług w zakresie rejestrowania, przechowywania, rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych, ale także kształtowaniu polityki opłat wspierającej rozwój tego rynku i podmiotów działających na nim. Dlatego zdecydowaliśmy o czasowej obniżce kilkunastu opłat w obszarze rozliczeń, rozrachunku oraz rejestracji papierów wartościowych – wyjaśnia Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.

Będzie odpowiedź?

Na rynku każdy tego typu ruch jest mile widziany przez jego uczestników. Nie dziwi więc fakt, że obniżka opłat w wykonaniu KDPW wywołała pozytywne reakcje.

– To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje pełne zrozumienie w zarządzie KDPW dla roli instytucji infrastrukturalnej rynku kapitałowego i jej powinności wobec partnerów biznesowych, jakimi są biura i domy maklerskie. Dzięki takim działaniom KDPW wspiera krajową branżę maklerską, która pełni kluczową funkcję w rozwoju krajowego rynku kapitałowego – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. – Instytucje infrastrukturalne regulowanego rynku kapitałowego są beneficjentem aktywności biur i domów maklerskich oraz ich klientów, tj. inwestorów i emitentów, a ich interes powinien być podporządkowany interesom uczestników rynku – podkreśla szef IDM.

Stosunkowo niskie na tle innych rynków, koszty posttransakcyjne były wskazywane jako mocna strona polskiego rynku. Znalazło to także odzwierciedlenie w ostatnim, głośnym raporcie MF i UKNF.

– Pod względem kosztów samego tradingu polska giełda odbiega istotnie in minus od innych giełd uwzględnionych w analizie – jest dwa razy droższa od mediany dla badanych rynków. Jest to jednak rekompensowane przez niższe koszty posttradingu – wskazali autorzy raportu, którzy dodali, że większe giełdy regionalne, takie jak: Deutsche Börse, Athex czy Bolsa de Madrid, mają niższe opłaty za handel, jednak wyższe koszty posttradingu i średnio obciążają inwestorów podobną opłatą jak GPW. – Polskiemu rynkowi bardzo daleko jest jednak do kosztowych liderów, jakimi są Euronext i Borsa Istanbul – można przeczytać w raporcie. Czy jest więc szansa, że sama GPW weźmie przykład z KDPW i też zdecyduje się na obniżki opłat czyniąc nasz rynek jeszcze atrakcyjniejszym? – Planujemy utrzymanie atrakcyjnej oferty cennikowej w szczególności w programach wspierających płynność obrotu. Szczegóły ogłosimy rynkowi w najbliższych tygodniach – usłyszeliśmy w biurze prasowym GPW.

Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord
Finanse
W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?
Finanse
Raport Hindenburga. Czy będzie zarzut manipulacji kursem akcji?
Finanse
Nowe ETF – y, kontrakty terminowe, GlobalConnect, nowe spółki. Jak GPW chce rozruszać rynek?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Finanse
Uwaga na informacje o aresztowaniu cyberoszustów!
Finanse
Oddala się obniżka stóp NBP, lepsze depozyty i wirtualne oferty