Kobiety na rynku finansowym niejednokrotnie radzą sobie lepiej niż mężczyźni

Niebawem poinformujemy o dużym projekcie edukacyjnym, nad którym intensywnie pracujemy wspólnie w silnym partnerem, zapewniającym możliwość dotarcia do szerokiego grona kobiet – mówi Ewa Kumorek-Fedor, założycielka i prezeska Klubu Inwestorek Indywidualnych.

Publikacja: 07.03.2022 13:35

Kobiety na rynku finansowym niejednokrotnie radzą sobie lepiej niż mężczyźni

Foto: materiały prasowe

Jak zrodził się pomysł na założenie Klubu Inwestorek Indywidualnych? Co było głównym bodźcem dla powstania tej inicjatywy?

Idea utworzenia klubu, gromadzącego i wspierającego kobiety w ich dążeniu do finansowej niezależności, jest wynikiem moich doświadczeń w budowaniu wizerunku, marketingu, mediach na rynku kapitałowym. Doświadczenia nabywałam m.in. szefując Instytutowi Rynku Kapitałowego z Grupy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pomimo tego, że od pewnego już czasu coraz większą wagę przykłada się do zwiększenia udziału kobiet w świecie finansów i biznesu, także w wyniku działań formalnych bądź dobrych praktyk korporacyjnych, efekty wciąż są dalekie od satysfakcjonujących. W latach 2020-2021, m.in. w wyniku epidemii, udział kobiet w biznesie i zarządzaniu wręcz się obniżył. Dostrzegłam więc potrzebę podjęcia inicjatywy w tym zakresie. Wywodzę się z przedsiębiorczej rodziny, w której „pierwsze skrzypce” gra moja mama, co również ma wpływ na moje podejście i postawy związane z rozwojem, przedsiębiorczością i niezależnością finansową kobiet. Mam więc niejako wrodzoną potrzebę dodawania kobietom odwagi i ich inspirowania do działania.

Jak długo działa KII i jakie cele udało się już zrealizować?

Klub działa dopiero od grudnia ubiegłego roku. Skompletowaliśmy Radę Ekspertów, w której skład wchodzą zarówno autorytety ze świata nauki, jak i uznani specjaliści mający doświadczenie w praktycznym funkcjonowaniu rynków finansowych i inwestowaniu, prowadzący działalność edukacyjną, przedstawiciele mediów. Zrealizowaliśmy już kilka inicjatyw, m.in. opracowaliśmy raport „Czas na kobiety w polskiej gospodarce – role, problemy i perspektywy okiem czołowych postaci biznesu, nauki i mediów”. Podsumowaniem raportu była debata inaugurująca działalność KII, pod hasłem przewodnim „Inwestycje nie mają płci – kobiety na rynku finansowym – stan obecny i przyszłość”. Wzięło w niej udział spore grono ekspertów i praktyków. Brak wiary w swoje możliwości, brak pewności siebie, konieczność pogodzenia kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, presja społeczna, lęk przed porażką i oceną czy brak wsparcia i elastyczności w miejscu pracy – to tylko niektóre ze zidentyfikowanych barier, jakie napotykają kobiety zarówno w pracy zawodowej, jak i w samodzielnym inwestowaniu na giełdzie.

Udało nam się również zainicjować stały cykl bezpłatnych webinarów pod hasłem „Kobiety na rynkach finansowych - rozmowy bez spiny”. Odbyło się już kilka sesji, w trakcie których członek naszej rady ekspertów, prof. Krzysztof Borowski, prezentuje wiedzę o inwestowaniu i działaniu rynków finansowych, inwestycjach alternatywnych, psychologii inwestowania i wielu innych kwestiach. W każdej z nich bierze udział od kilkunastu do kilkudziesięciu pań, zainteresowanych inwestowaniem i budowaniem własnej niezależności finansowej. Organizujemy webinary – „Nieruchomości dla Inwestorek Indywidualnych – jak inwestować mądrze na rozgrzanym rynku” – są to spotkania online, w czasie których ekspertki rynku nieruchomości podpowiadają, jak w obecnych warunkach rynkowych wybierać dobre kierunki i okazje inwestycyjne.

Jakie cele stawia sobie KII na obecny rok i jak postępuje ich realizacja?

Misją Klubu jest edukacja finansowa, budowanie wśród kobiet postawy przedsiębiorczości, inspirowanie ich do rozwijania własnych firm i osiągania niezależności finansowej. Dla takiej inicjatywy istotne jest zbudowanie społeczności. To znacząco zwiększa możliwość rozwoju i wymiany doświadczeń oraz mentoringu, a przede wszystkim budowanie kontaktów. Zdajemy sobie sprawę, że członków i sympatyków zdobywa się przede wszystkim dzięki wysokiej jakości działaniom. Dlatego stopniowo rozwijamy program szkoleń i warsztatów oraz cykle spotkań z liderkami biznesu.

Niebawem poinformujemy o dużym projekcie edukacyjnym, nad którym intensywnie pracujemy wspólnie w silnym partnerem zapewniającym możliwość dotarcia do szerokiego grona kobiet. Chcemy przekazać najważniejsze rzeczy w prosty, ale i praktyczny sposób – tak żeby od razu dać możliwość działania i poczucia kontroli nad inwestycjami. Będziemy skupiać się na inwestowaniu długoterminowym, w tym emerytalnym, a nie na zachęcaniu do krótkoterminowej spekulacji, uwzględniając w ten sposób specyfikę podejścia kobiet, którą znamy z badań. Będzie sporo o funduszach inwestycyjnych czy potrzebie dywersyfikacji portfela, a mniej o samodzielnym inwestowaniu na giełdzie, ale i ten temat będziemy poruszać, lecz w tym przypadku bardziej skupimy się na metodach wyboru spółek na długi termin i umiejętności zbudowania portfela przy małym nakładzie czasu. Będziemy poruszać zagadnienia bezpieczeństwa w inwestowaniu, potrzebie dywersyfikacji, zabezpieczenia przed inflacją czy roli ubezpieczeń w całościowym zarządzaniu finansami. Będziemy podkreślać role samodzielnej analizy i samodzielnego wyboru inwestycji, tak aby uniknąć nadmiernych kosztów, które mogą często pogorszyć wyniki inwestycji. Będziemy też mówić o roli nieruchomości w budowaniu majątku i bezpieczeństwa finansowego. Te wszystkie cele będziemy realizować ze wsparciem praktyków rynku i relacjom biznesowym, które posiadają wszystkie osoby zaangażowane w rozwój klubu.

Ile członkiń liczy teraz KII? Jak kształtuje się comiesięczny wzrost tej liczby?

Liczba pań obserwujących nasze profile na LinkedIn, Facebooku, Instagramie i YouTube oraz odwiedzających naszą stronę internetową (www.kii.org.pl), a także biorących aktywny udział dyskusjach, zadających pytania, oczekujących wsparcia i nawiązywania wzajemnych kontaktów regularnie rośnie. Takich osób jest już ponad sto, zaś kobiet regularnie uczestniczących w naszych webinariach co najmniej kilkadziesiąt. Dynamika przyrostu osób zainteresowanych naszymi działaniami jest wysoka. Naszym celem jest dalsze poszerzanie tego grona, a także budowanie wzajemnych relacji między członkiniami oraz naszymi ekspertami i mentorami.

Czy KII należy do międzynarodowych organizacji inwestorskich?

Na tym etapie rozwoju klubu jest na to za wcześnie. Biorąc pod uwagę znacznie większą skalę i popularność tego typu inicjatyw w wybranych krajach, w niedalekiej przyszłości chcielibyśmy włączyć się w działalność organizacji międzynarodowych, a przede wszystkim skorzystać z doświadczeń na naszym wczesnym etapie rozwoju. Już teraz nawiązujemy współpracę z kobietami biznesu z Hiszpanii i Cypru, które podzielą się z KII tym, jak inwestować w tamtejsze nieruchomości.

Czy KII ma plany na rozwój międzynarodowy? Jeśli tak, to jakie?

Na razie koncentrujemy się na budowaniu i utrwalaniu naszej pozycji w Polsce. Gdy będziemy wystarczająco dużą i prężną organizacją, wtedy o tym pomyślimy. W pierwszej kolejności, i to już niebawem, będziemy docierać do Polek pracujących w międzynarodowych instytucjach finansowych i korporacjach, by nasze klubowiczki miały możliwość skorzystania z ich doświadczeń. Przykład Polek, które osiągnęły międzynarodowe sukcesy, a takich wcale nie brakuje, będzie motywujący i inspirujący dla członkiń KII.

Badania pokazują, że panie niejednokrotnie radzą sobie na rynku lepiej niż panowie i osiągają lepsze efekty. Także obecność kobiet w zespołach eksperckich oraz na wszystkich szczeblach zarządzania, także tych najwyższych, to nie jest kwesta ustalanych czasem nieco sztucznie parytetów, czy swego rodzaju „poprawności politycznej”, ale warunek bardziej sprawnego i efektywnego działania, co zresztą potwierdzają coraz liczniejsze badania empiryczne.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów