Jak zrodził się pomysł na założenie Klubu Inwestorek Indywidualnych? Co było głównym bodźcem dla powstania tej inicjatywy?
Idea utworzenia klubu, gromadzącego i wspierającego kobiety w ich dążeniu do finansowej niezależności, jest wynikiem moich doświadczeń w budowaniu wizerunku, marketingu, mediach na rynku kapitałowym. Doświadczenia nabywałam m.in. szefując Instytutowi Rynku Kapitałowego z Grupy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pomimo tego, że od pewnego już czasu coraz większą wagę przykłada się do zwiększenia udziału kobiet w świecie finansów i biznesu, także w wyniku działań formalnych bądź dobrych praktyk korporacyjnych, efekty wciąż są dalekie od satysfakcjonujących. W latach 2020-2021, m.in. w wyniku epidemii, udział kobiet w biznesie i zarządzaniu wręcz się obniżył. Dostrzegłam więc potrzebę podjęcia inicjatywy w tym zakresie. Wywodzę się z przedsiębiorczej rodziny, w której „pierwsze skrzypce” gra moja mama, co również ma wpływ na moje podejście i postawy związane z rozwojem, przedsiębiorczością i niezależnością finansową kobiet. Mam więc niejako wrodzoną potrzebę dodawania kobietom odwagi i ich inspirowania do działania.
Jak długo działa KII i jakie cele udało się już zrealizować?
Klub działa dopiero od grudnia ubiegłego roku. Skompletowaliśmy Radę Ekspertów, w której skład wchodzą zarówno autorytety ze świata nauki, jak i uznani specjaliści mający doświadczenie w praktycznym funkcjonowaniu rynków finansowych i inwestowaniu, prowadzący działalność edukacyjną, przedstawiciele mediów. Zrealizowaliśmy już kilka inicjatyw, m.in. opracowaliśmy raport „Czas na kobiety w polskiej gospodarce – role, problemy i perspektywy okiem czołowych postaci biznesu, nauki i mediów”. Podsumowaniem raportu była debata inaugurująca działalność KII, pod hasłem przewodnim „Inwestycje nie mają płci – kobiety na rynku finansowym – stan obecny i przyszłość”. Wzięło w niej udział spore grono ekspertów i praktyków. Brak wiary w swoje możliwości, brak pewności siebie, konieczność pogodzenia kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, presja społeczna, lęk przed porażką i oceną czy brak wsparcia i elastyczności w miejscu pracy – to tylko niektóre ze zidentyfikowanych barier, jakie napotykają kobiety zarówno w pracy zawodowej, jak i w samodzielnym inwestowaniu na giełdzie.
Udało nam się również zainicjować stały cykl bezpłatnych webinarów pod hasłem „Kobiety na rynkach finansowych - rozmowy bez spiny”. Odbyło się już kilka sesji, w trakcie których członek naszej rady ekspertów, prof. Krzysztof Borowski, prezentuje wiedzę o inwestowaniu i działaniu rynków finansowych, inwestycjach alternatywnych, psychologii inwestowania i wielu innych kwestiach. W każdej z nich bierze udział od kilkunastu do kilkudziesięciu pań, zainteresowanych inwestowaniem i budowaniem własnej niezależności finansowej. Organizujemy webinary – „Nieruchomości dla Inwestorek Indywidualnych – jak inwestować mądrze na rozgrzanym rynku” – są to spotkania online, w czasie których ekspertki rynku nieruchomości podpowiadają, jak w obecnych warunkach rynkowych wybierać dobre kierunki i okazje inwestycyjne.