ESG to nie tylko wyzwanie regulacyjne, ale również biznesowe, coraz częściej dotyczące także transakcji M&A. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez BCG i Gibson Dunn wśród uczestników rynku transakcji (kwiecień 2024) – badanie due diligence w zakresie ESG jest dziś niezbędnym elementem transakcji, a wynikające z niego ujawnienia mogą nie tylko ograniczyć ryzyka, ale bezpośrednio przełożyć się na cenę, zmianę struktury czy zakresu odpowiedzialności stron. Przeprowadzenie badania due diligence może również przynieść korzyści, chroniąc nawet do 10 proc. wartości transakcji, co często przewyższa koszty samego badania. Konkluzja wydaje się wobec tego jasna – transparentność w obszarze ESG to nowy standard.
ESG dotyczy dziś prawie wszystkich branż i obszarów działalności, ale samo pojęcie nie jest jednolite. Posługując się nim, mamy najczęściej na myśli wszelkie działania przedsiębiorców w obszarze ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Każdy z wymienionych tematów stanowi przedmiot samodzielnych regulacji, np. ochrona środowiska, prawo pracy czy ochrona konkurencji i konsumentów. W rezultacie kompletne wdrożenie ESG to zgodność z rozszerzającym się katalogiem regulacji i standardów z wielu obszarów.
Jako samodzielny przedmiot zainteresowania ESG to przede wszystkim raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju, dotychczas znane jako raportowanie niefinansowe, w pełni obowiązujące duże jednostki interesu publicznego w Polsce od 2017 r.
W styczniu 2023 r. wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD (dyrektywa 2022/2464) obowiązkami w zakresie raportowania ESG objęto szerszą grupę podmiotów oraz wprowadzono bardziej rygorystyczne, jednolite standardy sprawozdawcze, pozwalające na weryfikacje wpływu jednostki na kwestie zrównoważonego rozwoju, m.in. rozszerzając zakres podawanych informacji, wprowadzając konieczność ich oceny oraz odniesienia do pełnego kontekstu działalności.
Nowe wymogi obejmują wszystkie spółki notowane na rynkach regulowanych (GPW i podobne) z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw oraz wszystkie duże spółki, które spełniają co najmniej dwa z trzech kryteriów, tj. posiadają co najmniej 250 pracowników, sumę bilansową powyżej 110 mln PLN lub przychód netto powyżej 220 mln PLN (kwoty z projektu ustawy). Obowiązki w zakresie sprawozdawczości ESG obejmą przy tym również grupy kapitałowe spoza UE, jeśli odpowiednio ich przychód netto wygenerowany na terenie UE przekracza 150 mln EUR oraz posiadają na terytorium Unii spółkę zależną albo oddział, którego przychód netto przekroczył kwotę 40 mln EUR. W konsekwencji omawianego rozszerzenia nowym regulacjom w Polsce będzie podlegać około 4000 podmiotów.