W ostatnich latach technologie kwantowe w błyskawicznym tempie urosły z fascynującej dziedziny nauki, którą zajmowano się jedynie na uniwersytetach i w instytutach badawczych, do ogromnego sektora, w którym giganci, tacy jak IBM czy Google, inwestują miliardy, a fundusze venture capital nieustannie poszukują kolejnych perełek obiecujących warte ryzyka zwroty. Według analiz McKinseya inwestycje w start-upy zajmujące się technologiami kwantowymi osiągnęły w 2022 r. najwyższy w historii poziom 2,35 mld USD. Dlaczego więc nie widzimy jeszcze praktycznych zastosowań – i jak długo trzeba będzie na takowe poczekać?
Sektor technologii kwantowych jest niemal równie dziwny jak fizyka, która leży u jego podstaw. Giganci big tech oraz powstające w szybkim tempie firmy zakładane zazwyczaj przez doświadczonych naukowców pracują nad hardware’em oraz oprogramowaniem, których gama potencjalnych zastosowań jest ogromna: łamanie szyfrowania, historyczne usprawnienia w logistyce czy nowe możliwości w odkrywaniu leków to tylko część z tego, co obiecują zwolennicy technologii kwantowych. Wąskim gardłem uniemożliwiającym rozwój owych technologii jest brak sprzętu o zastosowaniach użytkowych, a nie jedynie naukowych.
Nad zbudowaniem praktycznego komputera kwantowego pracują zarówno Amerykanie, Europejczycy, jak i Chińczycy.
Notowany na warszawskiej giełdzie Creotech podpisał z Komisją Europejską umowę na budowę 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 r. Akcje spółki drożeją.
W USA prym wiodą Google i IBM. Firmy te przez ostatnie lata zdominowały nagłówki kolejnymi rekordami kubitów (kwantowych bitów, z których składa się komputer kwantowy). Jednak najnowszy projekt IBM-u zakłada nie bicie kolejnych rekordów liczby kubitów w jednym chipie, a stworzenie modularnego procesora Heron, który charakteryzowałby się mniejszym szumem dotychczas uniemożliwiającym skuteczne obliczenia. Według raportu MIT Technology Review, jest to zapowiedź szerszego trendu skupiania się na zmniejszaniu szumów – zarówno poprzez modularyzaję, jak i poprzez usprawnianie technik korekty błędów.