Dla infrastruktury przyłączeniowej projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III Equinor i Polenergia otrzymały decyzją środowiskową już w 2019 r. Inwestorzy wnioskowali jednak o wydanie nowej decyzji środowiskowej ze względu na zmiany niektórych elementów lądowej części inwestycji, m.in. lokalizacji wyjścia linii kablowych z morza na ląd.
Postępowanie poprzedzone było badaniami, na podstawie których powstał raport odziaływania na środowisko. Obie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW znajdować się będą w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej na wysokości Ustki oraz Łeby. Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego oraz na lądzie, na terenie gmin Ustka i Słupsk w województwie pomorskim.
– Wydana decyzja to niezwykle istotny kamień milowy, który przybliża nas do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Decyzja środowiskowa otwiera naszym projektom drogę do kontynuacji procesu inwestycyjnego, w tym do uzyskania pozwoleń na budowę. Sprawne przejście od etapu planowania projektów Bałtyk II i III do etapu ich rozwoju to jeden z niezbędnych warunków powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Nasze dwie morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III dostarczą odnawialną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.
Czytaj więcej
Spółka ponownie zmienia datę zawarcia finalnej umowy na dostawy fundamentów dla swoich pierwszych projektów farm wiatrowych na Bałtyku. Teraz tą datą jest 15 lutego.
Miejscem przyłączenia obu morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego będzie istniejąca stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych Słupsk-Wierzbięcino.