Columbus szuka wsparcia finansowego dla magazynów energii. Pomogą Ukraińcy

Spółka Columbus Energy podpisała porozumienie o kluczowych warunkach biznesowych z DTEK Renewables International B.V. w sprawie inwestycji w budowę trzech wielkoskalowych magazynów energii, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh.

Publikacja: 18.10.2023 15:13

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy

Foto: materiały prasowe

Firma Columbus Energy poinformowała o zawarciu niewiążącego Term Sheet z DTEK Renewables International B.V., dotyczącego potencjalnej strategicznej współpracy w zakresie budowy wielkoskalowych magazynów energii, których projekty posiada polska spółka. Są to trzy projekty magazynów energii, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh, z wydanymi warunkami przyłączenia, z czego jeden projekt wygrał już aukcję na rynku mocy. Na obecnym etapie obie spółki negocjują kluczowe warunki współpracy, due dilligence i treść umowy inwestycyjnej.

"Długo szukaliśmy odpowiedniego partnera do realizacji inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii. Z tego m.in. powodu przesunęliśmy w czasie publikację naszej strategii biznesowej. Posiadane przez nas projekty magazynów są jednymi z największych w Europie, dlatego potrzebujemy branżowego wspólnika z najwyższej, światowej ligi. Mamy nadzieję, że dalsze negocjacje przebiegną pomyślnie i podpiszemy umowę z Grupą DTEK" – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Term Sheet został zawarty na okres 6 miesięcy, natomiast strony wyraziły intencję, by w okresie 60 dni zawrzeć stosowne wiążące umowy inwestycyjne.

Grupa DTEK jest największym komercyjnym operatorem energetycznym na Ukrainie oraz strategicznym inwestorem w aktywa energetyczne w tym kraju. Koncern należy do Rinata Achmetowa, jednego z najbogatszych biznesmenów Ukrainy.

Columbus posiada blisko 400 MW projektów wielkoskalowych magazynów energii, które posiadają warunki przyłączenia. W ramach tych projektów jeden, o mocy 133 MW, już ma wygraną aukcję rynku mocy. Pierwszy magazyn zlokalizowany w Trzebini zostanie oddany do użytku na początku 2026 r. Pozostałe dwa będą startować w tegorocznej aukcji. CAPEX inwestycyjny zakłada, że łączny koszt inwestycji w trzy magazyny energii o mocy 398 MW wyniesie ok. 3 mld zł, jednak – zdaniem Columbusa – ceny magazynów spadają i finalny kosztorys może być niższy.

Pozostałe dwie lokalizacje, które czekają na pozwolenia na budowę i tegoroczne aukcje rynku mocy, to okolice Rzeszowa, z zainstalowaną mocą 202 MW, i okolice Tarnowa – z mocą 63 MW.

Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu
Energetyka
Definicja budynku nadal sporna
Energetyka
Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Pełna moc Dolnej Odry
Energetyka
Gazowy gigant PGE zastąpi węgiel. „Elektrownie węglowe trwale nierentowne”