Jeszcze w piątek 23 czerwca akcje tej spółki rosły o blisko 30 proc. Ówczesny wzrost wartości akcji, wywołał główny akcjonariusz EC Będzin, czyli Grupa Altum (ponad 45,8 proc. akcji). Dokupił kolejny pakiet także w czasie sesji w czwartek 22 czerwca. W sumie Altum kupił w czwartek 14,6 tys., akcji przy średniej cenie 35,50 zł. Kurs rósł ponownie w piątek 23 czerwca o blisko 28 proc., ale po niespełna godzinie handel został zawieszony. W poniedziałek 26 czerwca br., ta tendencja wzrostowa utrzymuje się. Walory akcji wyceniane są na 49,4 zł, co oznacza wzrost o kolejne 20 proc.
Czytaj więcej
Powody zagadkowego olbrzymiego wzrostu kursu akcji Elektrociepłowni Będzin stają się jasne. Chodziło o możliwą atomową współpracę, ale zamiast niej są wątpliwości nadzoru.
Zaczęło to budzić wątpliwości również samej spółki.-Zarząd podjął decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa manipulowania kursem akcji naszej spółki - przekazał Onetowi Marcin Chodkowski, wiceprezes EC Będzin. Chodkowski potwierdził tę informację także naszej redakcji. Tłumaczy , że akcje elektrociepłowni notowały rekordowe wyniki, ponieważ ktoś rozpowszechniał fałszywe informacje, które w świetle publikowanych przez spółkę raportów mogły wydawać się prawdziwe. Wskazuje on, że najbardziej prawdopodobna wydaje się teza, iż nieznana spółce osoba lub grupa osób, w sposób instrumentalny wykorzystała publikowane raporty bieżące, zawierające informacje o nabywaniu kolejnych pakietów akcji przez głównego akcjonariusza - spółkę Grupa Altum - czy informacji o podjęciu przez zarząd decyzji o wcześniejszej spłacie obligacji, do rozpowszechniania na rynku, przy wykorzystaniu opiniotwórczych forów internetowych, fałszywych i wprowadzających w błąd informacji co do tego, iż spółka jest "szykowana" do przejęcia przez zagranicznego inwestora lub skarb państwa - argumentuje.
Zawiadomienie ma być obecnie przygotowywane i na początku przyszłego tygodnia ma zostać złożone do prokuratury.