Przedsiębiorstwa ciepłownicze dostarczają ciepło systemowe do ok. 6,4 mln. gospodarstw domowych. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, podkreśla, że zaopatruje ponad 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce, tj. ok. 15 mln osób. Ciepłownie nie tylko dostarczają ciepło, jak również energię elektryczną wytwarzanej w kogeneracji, która stanowi ok. 17 proc. całej energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce.
Cena węgla drastycznie rośnie
W wyniku notowanych ostatnio drastycznych wzrostów cen surowców energetycznych na rynkach światowych odnotowuje się problemy z zapewnieniem finansowania zakupów paliw przez przedsiębiorstwa, których dotychczasowe przychody nie są w stanie zapewnić odpowiednich funduszy na zakup węgla kamiennego, w tym w szczególności węgla z importu. - Co istotne, część przedsiębiorstw ma problem z uzyskaniem kredytów od banków komercyjnych w zakresie finansowania o charakterze obrotowym, pozwalającego na zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności finansowej w celu terminowego regulowania zobowiązań związanych z zapewnianiem ciągłości dostaw ciepła – czytamy w uzasadnieniu.
Cena węgla energetycznego w sprzedaży do ciepłowni przemysłowych i komunalnych, kosztuje – zgodnie z danymi za maj – Agencji Rozwoju Przemysłu ponad 18 zł za GJ. Branża ciepłownicza podkreśla jednak, że kopalnie już teraz wypowiadają umowy i żądają przed kolejnym okresem grzewczym węgla na poziomie ok. 40 zł za GJ. Rząd chce wesprzeć ciepłownie przy zakupie drożejącego węgla. Ministerstwo klimatu i środowiska przeprowadziło ankietę wśród 400 ciepłowni i ponad 260 z nich przekazało informacje o swoim zapotrzebowanie. Znalazła się tam także potrzeba gwarancji finansowych.
W ustawie o dodatku węglowym zaproponowano stworzenie ustawowej gwarancji na zobowiązania zaciągane przez ww. podmioty z tytułu kredytów i wyemitowanych obligacji, przeznaczonych na cele związane z ich podstawową działalnością i kluczowe z punktu widzenia wykonywanych funkcji w systemach ciepłowniczych. Są to przede wszystkim koszty związane z zakupem paliwa, w tym w ramach kontraktów importowych. – Okres, w którym zobowiązania podmiotów określonych w ustawie są obejmowane gwarancją Skarbu Państwa został ograniczony do dnia 30 czerwca 2023 r. Wskazany okres ściśle powiązany jest z okresem, za jaki przedsiębiorstwa będą uzyskiwać płatności za ciepło dostarczone w okresie sezonu grzewczego 2022/2023 – czytamy w uzasadnieniu.
Gwarancje i obligacje
W projekcie ustawy czytamy, że Bank Gospodarstwa Krajowego może zaciągać kredyty i emitować obligacje na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych, z których środki przeznaczone są na utworzenie linii kredytowej dla przedsiębiorców będących przedsiębiorstwami energetycznymi, których działalność jest w całości lub w przeważającej części związana z wytwarzaniem ciepła