Awantura o sieci

Ostatnie awarie sieci ciepłowniczej w Warszawie skłoniły wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdobę do powołania roboczego zespołu, który ma przeanalizować prywatyzację stołecznej sieci ciepłowniczej w Warszawie z 2011 r. Zespół przyjrzy się, na ile Veolia Energia Warszawa realizuje powierzone jej zadania oraz czy z perspektywy czasu prywatyzacja sieci była opłacalną decyzją.

Publikacja: 20.01.2021 05:00

Awantura o sieci

Foto: AFP

– Wątpliwości budzi nieproporcjonalna liczba awarii sieci ciepłowniczej, które uniemożliwiają odbiór ciepła zarówno przez liczne budynki mieszkalne, jak i m.in. szpital. Bagatelizowanie tak ważnej tematyki, jak system ciepłowniczy w europejskiej stolicy jest niewłaściwe, a warszawiakom należą się w tej sprawie szczegółowe wyjaśnienia – stwierdził Ozdoba.

Na te informacje szybko zareagowała Veolia, która winą za ostatnie awarie obarczyła należącą do PGNiG Termika Elektrociepłownię Żerań. Spółka przekazała, że najpierw do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była z EC Żerań woda o zbyt niskiej temperaturze, a następnie po usunięciu awarii elektrociepłownia zaczęła tłoczyć wodę o temperaturze zbyt wysokiej. Jak przekonuje Veolia, gwałtowne zmiany temperatur podawanej wody w krótkim okresie czasu spowodowały, że przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych rury ciepłownicze poddane zostały nadzwyczajnym i silnym naprężeniom termicznym. Spółka powołała z tego powodu sztab kryzysowy, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
PGE i ZE PAK bliskie rewolucji. Będzie drugi atom w Polsce?
Energetyka
Nowe wsparcie dla elektrowni pilnie potrzebne
Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu