Instalacje słoneczne z polskich fabryk

W perspektywie pięciu lat polska fotowoltaika ma szansę stać się niemal niezależna od dostaw materiałów i technologii spoza Unii Europejskiej – przekonuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Publikacja: 04.05.2021 05:11

Instalacje słoneczne z polskich fabryk

Foto: Bloomberg

Zdaniem ekspertów większość komponentów składających się na łańcuch dostaw dla elektrowni słonecznych może być wytworzona przez polskich producentów. W szczególności chodzi o moduły fotowoltaiczne, mocowania i konstrukcje wsporcze, magazyny energii, przewody, liczniki i systemy ICT oraz stacje transformatorowe, a w przyszłości także ogniwa i inwertery.

Według Europen Solar Manufactoring Council w 2020 r. tylko 4 proc. zainstalowanych w UE modułów i jedynie 0,4 proc. ogniw było wyprodukowanych na terenie UE. Na polskim rynku udział lokalnych dostawców jest większy, ale nie wykorzystuje jeszcze pełnego potencjału naszych firm. IEO szacuje, że na krajowym rynku w 2020 r. udział dostaw polskich urządzeń sięgał 26 proc. całej wartości farmy słonecznej. Natomiast w 2025 r. udział ten może wzrosnąć do 42 proc. To dodatkowe 2,85 mld zł przychodów dla lokalnych firm i możliwość utworzenia ponad 14 tys. miejsc pracy. Udział europejskich komponentów w polskich urządzeniach sięga zaś 46–100 proc., w zależności od asortymentu. Najwyższy jest w przypadku kabli solarnych i magazynów energii. Z kolei najniższy w zakresie ogniw fotowoltaicznych, na masową skalę importowanych z Chin, oraz inwerterów, gdzie dominują rozwiązania z krajów spoza UE.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem