W raporcie Mercer i CFA Institute Global Pension Index 2024 analizie i ocenie poddano 48 systemów emerytalnych z różnych regionów świata. To już szesnasta edycja raportu. W opisanym w nim rankingu systemów emerytalnych do zdobycia było maksymalnie 100 pkt, a oceny przyznawano w skali od „A” do „D”, przy czym „A” można uznać za piątkę, zaś „D” za dwóję.
Ranking Emerytalny ‘2024
Tegoroczny ranking otwiera Holandia, której system emerytalny uzyskał najwyższą liczbę punktów – 84,8 pkt i dostał ocenę „A”. Na podium znalazły się też Islandia – 83,4 pkt. oraz Dania – 81,6 pkt. Pierwsza trójka nie zmieniła się więc w porównaniu z zeszłym rokiem. Na „A” oceniono też system emerytalny Izraela – 80,2 pkt. Kolejne miejsca z ocenami „B+” zajęły Singapur, Australia, Finlandia i Norwegia, pierwszą dziesiątkę uzupełniły zaś Chile i Szwecja z ocenami „B”.
W drugiej dziesiątce rankingu znalazły się Wielka Brytania, Szwajcaria, Urugwaj, Nowa Zelandia, Belgia, Meksyk, Kanada, Irlandia, Francja i Niemcy. Wszystkie te kraje oceniono na „B”, a liczba zdobytych przez nie punktów mieściła się w przedziale 71,6 pkt. (Wielka Brytania) – 67,3 pkt (Niemcy).
Czytaj więcej
Na tle całego polskiego rynku akcji fundusze PPK to wciąż mały gracz. Ale zaczynają być już poważnym uczestnikiem rynku wśród funduszy inwestycyjnych związanych z rynkiem akcji, które z kolei nie cieszą się większym wzięciem.
Kolejną dziesiątkę otwierają Chorwacja i Portugalia, których systemy emerytalne również oceniono na B. Dalej znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Hongkong, Hiszpania, Kolumbia, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone ocenione na „C+”.