Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu

Polska zajęła odległe, nieco gorsze niż przed rokiem, miejsce w rankingu systemów emerytalnych. Nasza ocena to trója. O jej poprawę nie będzie łatwo, bo wśród zaleceń jest m.in. podniesienie wieku emerytalnego.

Publikacja: 23.10.2024 16:05

Polski system emerytalny znalazł się w raporcie Mercer i CFA Institute Global Pension Index 2024 na

Polski system emerytalny znalazł się w raporcie Mercer i CFA Institute Global Pension Index 2024 na 30. miejscu (spadek z 29. miejsca przed rokiem). Autorzy raportu ocenili go na 56,8 pkt. (przed rokiem 57,6 pkt.), co przełożyło się na ocenę „C”, czyli trójkę.

Foto: Bloomberg

W raporcie Mercer i CFA Institute Global Pension Index 2024 analizie i ocenie poddano 48 systemów emerytalnych z różnych regionów świata. To już szesnasta edycja raportu. W opisanym w nim rankingu systemów emerytalnych do zdobycia było maksymalnie 100 pkt, a oceny przyznawano w skali od „A” do „D”, przy czym „A” można uznać za piątkę, zaś „D” za dwóję.

Ranking Emerytalny ‘2024

Tegoroczny ranking otwiera Holandia, której system emerytalny uzyskał najwyższą liczbę punktów – 84,8 pkt i dostał ocenę „A”. Na podium znalazły się też Islandia – 83,4 pkt. oraz Dania – 81,6 pkt. Pierwsza trójka nie zmieniła się więc w porównaniu z zeszłym rokiem. Na „A” oceniono też system emerytalny Izraela – 80,2 pkt. Kolejne miejsca z ocenami „B+” zajęły Singapur, Australia, Finlandia i Norwegia, pierwszą dziesiątkę uzupełniły zaś Chile i Szwecja z ocenami „B”.

W drugiej dziesiątce rankingu znalazły się Wielka Brytania, Szwajcaria, Urugwaj, Nowa Zelandia, Belgia, Meksyk, Kanada, Irlandia, Francja i Niemcy. Wszystkie te kraje oceniono na „B”, a liczba zdobytych przez nie punktów mieściła się w przedziale 71,6 pkt. (Wielka Brytania) – 67,3 pkt (Niemcy).

Czytaj więcej

Wiatry bardzo sprzyjają pracowniczym planom kapitałowym

Kolejną dziesiątkę otwierają Chorwacja i Portugalia, których systemy emerytalne również oceniono na B. Dalej znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Hongkong, Hiszpania, Kolumbia, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone ocenione na „C+”.

Polski system emerytalny znalazł się w tej edycji raportu na 30. miejscu (spadek z 29. miejsca przed rokiem). Autorzy raportu ocenili go na 56,8 pkt. (przed rokiem 57,6 pkt.), co przełożyło się na ocenę „C”, czyli trójkę. Systemy emerytalne były oceniane w trzech kategoriach. W każdej do zdobycia było maksymalnie 100 pkt. Najwięcej tracimy w kategorii wypłacalności w długim terminie – tutaj otrzymaliśmy jedynie 45,2 pkt. na 100 możliwych. To kryterium o sporej wadze (35 proc.), które znaczeniem ustępuje jedynie adekwatności świadczeń (waga 40 proc.), w której uzyskaliśmy 59,2 pkt. Sporo punktów (69,4) zebraliśmy w ostatniej analizowanej kategorii  integralność i bezpieczeństwo prawne systemu  ale tu generalnie oceny są wysokie. W sumie we wszystkich badanych kategoriach zajęliśmy odległe miejsca. Warto wspomnieć, że według autorów badania systemy emerytalne oceniane na „C” mają pewne dobre cechy, ale również istotne braki i ryzyka, które powinny być wyeliminowane, bo zagrażają wypłacalności systemu.

W grupie krajów z oceną „C” Polska zajęła najwyższe miejsce. Tuż za naszymi plecami znalazły się Chiny, a na kolejnych miejscach m.in. Brazylia, Włochy, Japonia, Austria, Korea Południowa i Tajlandia.

Najgorzej, bo na „D”, czyli na dwójkę, oceniono systemy emerytalne RPA, Turcji, Filipin, Argentyny i Chile. Ten ostatni zdobył zaledwie 44 pkt.

Rekomendacje dla świata i Polski

 W świecie, w którym wskaźniki dzietności spadają, a średnia długość życia wzrasta, systemy emerytalne są w centrum uwagi. Zapewnienie odpowiedniej równowagi między prywatnymi, a publicznymi rozwiązaniami emerytalnymi, zwiększenie partycypacji pracowników oraz zachęcanie do kontynuowania aktywności zawodowej osób, które chcą pracować w starszym wieku, to tylko niektóre z działań, które mogą poprawić długoterminowe wyniki dla emerytów – skomentował wyniki rankingu Pat Tomlinson, prezydent i CEO w Mercer.

Czytaj więcej

Dodatkowa emerytura – wielu myśli, niewielu robi

 Polski system emerytalny nie jest wyizolowany. Dotyka nas wiele takich samych problemów, jak te wskazane w raporcie: spadające wskaźniki dzietności, rosnąca długość życia, wzrost obciążeń państwa, w efekcie wyzwania wysokich deficytów budżetów i systemów publicznych. Ale nasz system ma też kilka „specyficznych” cech, które wymuszają jego odmienne „naprawianie”  mówi Krzysztof Nowak, szef Mercera w Polsce.  Bez wątpienia głównym wyzwaniem polskiego systemu emerytalnego pozostaje „przeważenie” systemu państwowego, szczególnie w modelu pełnej redystrybucji, czyli naszego ZUS. Mówiąc o redystrybucji mamy tu na myśli system pozbawiony aktywów, w którym świadczenia w 100 proc. finansowane są bieżącymi wpływami, czyli składkami, bądź środkami z budżetu państwa. Aktywa naszych OFE, zakładowych PPE i PPK oraz indywidualnych IKE i IKZE w porównaniu do zobowiązań ZUS są niewspółmiernie małe. To mocno wyróżnia polski system na tle rozwiązań światowych – i to, niestety, negatywnie. I pewnie w zakresie wysokości świadczeń, stabilności i integralności systemu mamy najwięcej do zrobienia  dodaje.

W raporcie Mercera wśród zmian, które mogłyby poprawić ocenę polskiego systemu emerytalnego, znalazły się: podniesienie wieku emerytalnego, tu nazwane zwiększeniem wskaźnika aktywności zawodowej w starszym wieku wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia, a także zwiększenie poziomu składek, a tym samym zwiększenie poziomu aktywów, podniesienie minimalnego poziomu wsparcia dostępnego dla najuboższych emerytów oraz podniesienie poziomu oszczędności gospodarstw domowych.

Emerytura
OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?
Emerytura
Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas: Jak zacząć i przeżyć inwestycje w IKZE
Emerytura
Chcesz obniżyć podatek? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Emerytura
PPK to już stały element krajobrazu emerytalnego
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Emerytura
Bieżące wydatki główną przeszkodą w oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
OFE odłączone od kroplówki będą długo wegetować. Czy coś się zmieni?