Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 06:31 Publikacja: 06.11.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
W drugiej połowie października 2023 r. ukazał się kolejny, 15. już raport „Mercer CFA Institute Global Pension Index”. Porównano w nim 47 systemów emerytalnych. O jego wynikach już pisaliśmy, teraz zebraliśmy dodatkowe informacje dotyczące oceny systemu, który mamy w Polsce. Przypomnijmy, że tegoroczny ranking otwiera Holandia, której system emerytalny zebrał 85,1 pkt. Za Holandią uplasowały się: Islandia – 83,3 pkt oraz Dania – 81,3 pkt. Najniżej oceniono system emerytalny Argentyny – 42,3 pkt.
Polski system emerytalny dostał 57,6 pkt i zajął 29. miejsce w rankingu. Podobnie jak w czterech poprzednich edycjach zostaliśmy zakwalifikowani do piątej kategorii w siedmiostopniowej skali (grupa „C”). Kategoria ta obejmuje kraje, których systemy emerytalne mają pewne dobre cechy, ale również istotne braki i ryzyka, które powinny być wyeliminowane, bo zagrażają wypłacalności systemu. – Aby aspirować do wyższej kategorii, czyli grupy B, tj. krajów o znacznie lepszych systemach emerytalnych, należałoby uzyskać min. 65 pkt, a to już zmiana wymagająca bardzo istotnych wysiłków i materialnych efektów, przede wszystkim w takich obszarach, jak wartość aktywów emerytalnych, w relacji do PKB czy poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera w Polsce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
BM PKO BP ułatwia klientom dostęp do rachunków emerytalnych Od teraz konta IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje można zakładać już przez internet.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
– Jeśli założymy oszczędnościowy rachunek IKE lub IKZE, to nie znaczy, że gdy zmieni się nasze podejście do inwestowania, nie możemy go przenieść do innej instytucji, na TFI lub rachunek maklerski – mówi Ignacy Budkiewicz, analityk BM BNP Paribas Bank Polska.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Eksperci, nawet ci bardziej sceptyczni, dobrze oceniają wyniki PPK w mijającym roku. Wróżą dalszy wzrost, choć szans na nagły skok popularności i wartości aktywów nie widzą. OFE powoli gasną, ale wciąż są ważnym elementem rynku emerytalnego, no i kapitałowego.
Świadomość emerytalna Polaków jest wysoka. Wiedzą oni, że licząc jedynie na ZUS skazują się na niskie emerytury. Mimo tego wciąż stosunkowo mało osób podejmuje konkretne działania, które pozwoliłyby to zmienić.
Mamy ambitny plan, by w ciągu 120 dni przygotować zestaw kilkuset przepisów, które wymagają pilnych zmian deregulacyjnych – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes PRB.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w IV kwartale 8477,21 zł – podał GUS. To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
Większe limity wpłat w ramach IKZE, ograniczenie podatku Belki oraz podatku miedziowego czy też fundusz deep tech – plany rządu ciepło zostały przyjęte przez rynek, chociaż w większości przypadków wciąż brakuje konkretów.
Liczba ofert na portalach pracy w styczniu mocno przebiła wyniki grudnia i była większa niż rok wcześniej.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w czwartym kwartale 8477,21 zł brutto – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
A gdyby tak skrócić tydzień pracy w Polsce, ale jednocześnie podnieść wiek emerytalny? Pomysł ma swoich zwolenników, ale generalnie eksperci w Panelu Ekonomistów nie są przekonani do takiej „transakcji wiązanej”.
BM PKO BP ułatwia klientom dostęp do rachunków emerytalnych Od teraz konta IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje można zakładać już przez internet.
Wejście nowego gracza na rynek, większa świadomość emerytalna oraz aktywna promocja – wszystkie te elementy sprawiły, że zarówno w II półroczu, jak i w całym 2024 r. na rynku maklerskim widać było wysyp nowych kont emerytalnych. A to jeszcze nie koniec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas