Polski system emerytalny wypada słabo

Podczas gdy jakość systemów emerytalnych w głównych krajach europejskich się poprawia, polski wypada wciąż gorzej niż na początku ubiegłej dekady.

Publikacja: 11.10.2022 21:00

Polski system emerytalny wypada słabo

Foto: Adobe Stock

28. miejsce na 44 sklasyfikowane kraje zajęła Polska w rankingu systemów emerytalnych, sporządzonym przez towarzystwo inwestycyjne Mercer oraz Instytut CFA. Ze względu na lepsze oceny pokrycia społeczeństwa oraz rzetelności krajowy system zebrał 57,5 pkt, czyli o ponad 2 pkt więcej niż w ubiegłym roku.

Jednak wciąż oznacza to minimalnie gorszą ocenę niż w 2011 r., kiedy Polska została uwzględniona w badaniu po raz pierwszy. Dla porównania ocena systemu niemieckiego poszła w tym czasie do góry o 14 pkt, francuskiego – o 9 pkt, a brytyjskiego – o 8 pkt. Najlepiej w tegorocznym badaniu oceniono systemy w Islandii, Holandii i Danii, co oznaczało podobną kolejność jak rok temu (w 2011 r. liderem była Holandia, a Islandii i Danii nie klasyfikowano). Zdaniem autorów raportu ocenę Polski poprawić mogłoby zwiększenie uczestnictwa pracowników w systemie prywatnym i podniesienie świadczeń minimalnych dla najuboższych emerytów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Emerytura
Obligacje skarbowe coraz popularniejsze na IKE i IKZE
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Emerytura
PPK. Cła Trumpa uderzyły w aktywa, nerwowe reakcje jednak niewskazane
Emerytura
Maklerskie IKE i IKZE coraz bogatsze
Emerytura
IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje teraz też przez internet
Emerytura
OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?
Emerytura
Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas: Jak zacząć i przeżyć inwestycje w IKZE