W zeszłym roku fundusze surowców jako całość raczej odstawały wynikami od funduszy dłużnych, przynoszących najczęściej dwucyfrowe zyski, nie wspominając już o bardziej ryzykownych rozwiązaniach. Z omawianej grupy na uwagę inwestorów zasłużyła właściwie tylko czołówka funduszy surowców, a dokładniej – metali szlachetnych. Bardzo zbliżone stopy zwrotu w 2023 r. wypracowały dwa tego typu produkty, ale nieznacznie lepszy okazał się Generali Złota i to on jest zwycięzcą Złotego Portfela „Parkietu” w niniejszej kategorii. Statuetkę wręczymy na gali 21 marca. Fundusz w 2023 r. wypracował 12,5-proc. stopę zwrotu. Do końca listopada 2023 r. zarządzał nim Marek Straszak, który obecnie nie jest zatrudniony w Generali Investments TFI. Teraz za fundusz odpowiada dwóch zarządzających: Adam Woźny i Michał Milewski. Wspomniany fundusz z końcem zeszłego roku liczył 127 mln zł aktywów. Fundusz metali szlachetnych w ofercie Generali Investments TFI wystartował cztery lata temu i od razu załapał się na hossę złota, które zdołało wspiąć się na nowe rekordy. Kolejne lata były trudniejsze, ale począwszy od jesieni 2022 r. fundusz pozostaje w trendzie wzrostowym. Do szczytu z wakacji 2020 r. jeszcze mu nieco brakuje, ale od początku istnienia notuje blisko 19-proc. stopę zwrotu. Sam fundusz składa się głównie z instrumentów ETC odzwierciedlających cenę złota.

materiały prasowe

Na pozycji drugiej w naszym zestawieniu uplasował się Quercus Gold, który wypracował 12,3-proc. zysk w ub. roku. Numerem trzy okazał się również fundusz metali szlachetnych – Investor Gold Otwarty, który ubiegły rok kończył z 9,7-proc. zyskiem.

Fundusze metali szlachetnych w ubiegłym roku zachowywały się o niebo lepiej od portfeli szerokiego rynku surowców. Te drugie często finiszowały z ujemnymi wynikami przez m.in. zniżki ropy naftowej. Sami klienci na ogół podchodzą w ostatnim czasie niechętnie do funduszy surowców. Luty był 21. miesiącem z rzędu z przewagą odpływów w tej kategorii produktów. 

parkiet.com