W rywalizacji tej uczestniczy stale ponad 20 zespołów analityków oraz indywidualnych ekonomistów (obecnie uczestników jest 23, w 2023 r. było ich 22). Ich zadaniem jest sformułowanie pod koniec każdego miesiąca prognoz dotyczących tego, co pokażą dane makroekonomiczne publikowane w kolejnym miesiącu. To pozwala inwestorom na ocenę, czy kondycja gospodarki jest lepsza czy gorsza od oczekiwań.
Piotr Bujak, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKO BP
W tym konkursie, ze względu na liczbę uwzględnionych w nim wskaźników ekonomicznych i finansowych, lepiej niż indywidualni analitycy radzą sobie zespoły. Nie inaczej było w 2023 r., gdy najcelniejsze „nowcasty” publikował duże jak na polskie standardy zespół PKO BP. To oznacza, że statuetkę dla najlepszego ekonomisty roku odbierze Piotr Bujak, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych. Oprócz niego zespół tworzą Marta Petka-Zagajewska, która jako dyrektorka biura analiz makroekonomicznych sprawuje bieżący nadzór nad prognozami, oraz członkowie tego biura: Urszula Kryńska, Szymon Fabiański, Kamil Pastor, Agnieszka Pierzak, Michał Reczek i Anna Wojtyniak.
Piotr Bujak ekonomistą roku został już po raz trzeci. Poprzednio zespół PKO BP triumfował bowiem w latach 2020 i 2021. O jedną więcej liczbą zwycięstw w naszym konkursie pochwalić się może tylko duet ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska: Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska. Zespół z PKO BP, nawet gdy nie wygrywał, stale utrzymywał się jednak w czołówce rankingu. W 2022 r., gdy na pierwszym stopniu podium stali właśnie ekonomiści z BOŚ, analitycy z PKO BP byli na szóstym miejscu.
W 2023 r. drużyna Bujaka i Petki-Zagajewskiej wyprzedziła ekonomistów z BNP Paribas Bank Polska (Michał Dybuła, Marcin Kujawski, Wojciech Stępień, Tomasz Tyc, Piotr Zawadzki, Aleksandra Prus). Trzecie miejsce zajęły ex aequo zespoły Alior Banku (Agata Filipowicz-Rybicka, Jakub Szczepaniec, Marta Skrzypczyńska) oraz Santander Bank Polska (Piotr Bielski, Bartosz Białas, Cezary Chrapek, Marcin Luziński, Grzegorz Ogonek). Ekonomiści z PKO BP wykazali się przy tym dużą wszechstronnością. Byli w pierwszej piątce najlepszych prognostów 9 spośród 22 zmiennych uwzględnionych w konkursie. Dzięki temu zajęli drugie miejsce pod względem celności prognoz wskaźników makroekonomicznych oraz piąte pod względem celności prognoz wskaźników rynkowych (m.in. kurs złotego, stopy procentowe).