Złote portfele: zwycięzca w kategorii fundusz mieszany

Fundusze mieszane w 2023 r. miały jak pączki w maśle – sprzyjało im niemal wszystko, dlatego ich wyniki były bardzo konkurencyjne.

Publikacja: 08.03.2024 06:00

Złote portfele: zwycięzca w kategorii fundusz mieszany

Foto: Parkiet

Piotr Friebe, zarządzający Allianz Aktywnej Alokacji

Piotr Friebe, zarządzający Allianz Aktywnej Alokacji

Foto: materiały prasowe

W zeszłym roku niezależnie od tego, czy postawiło się na produkt bardziej czy mniej ryzykowny, można było cieszyć się z zysków, bardzo często dwucyfrowych. Rynki akcji i obligacji zwykle były dodatnio skorelowane – przeceny papierów skarbowych (wzrost rentowności) najczęściej przekładały się na pogorszenie atmosfery na rynkach akcji i na odwrót. W poprzednich latach połączenie obu tych klas aktywów wymagało sporej cierpliwości od inwestorów, ale w zeszłym roku, gdy inflację w większości krajów udało się już okiełznać, zmieszanie papierów udziałowych i dłużnych dało wspaniałe rezultaty. Fundusze mieszane swoimi stopami zwrotu z powodzeniem mogły konkurować z najlepszymi funduszami akcji przy mniejszym ryzyku portfela. Najlepsze tego typu produkty zdołały wypracować często wyniki znacznie lepsze od portfeli złożonych tylko z akcji. Przypomnijmy, że średni wynik funduszy polskich akcji przekraczał 35 proc., z kolei fundusze dłużne najczęściej zyskiwały od 10 do 14 proc. Najlepsze z podgrupy funduszy mieszanych notowały zaś około 20-proc. zyski, a te słabsze – około 12-proc.

Na pozycji lidera, którego uhonorujemy statuetką Złotego Portfela „Parkietu”, wśród funduszy mieszanych znalazł się Allianz Aktywnej Alokacji. W zeszłym roku wypracował on aż 31,69 proc. zysku. Za tym rezultatem stoi zarządzający funduszem Piotr Friebe. Fundusz ten jest średnich rozmiarów – według najświeższych danych ma około 231 mln zł aktywów. Warto podkreślić, że fundusz TFI Allianz Polska radzi sobie całkiem nieźle także w tym roku, mając już blisko 4 proc. zysku na koncie.

Z danych z końca 2023 r. wynika, że w portfelu akcji funduszu największą pozycją były walory LPP, a następnie PKO BP i Kruka. Łączny udział akcji przekraczał 60 proc., ale były i takie miesiące w 2023 r., kiedy akcje stanowiły ponad 70 proc. portfela. „Fundusz polecany inwestorom długoterminowym, którzy chcą pozostawić zarządzającemu decyzje zarówno o alokacji (udziale np. akcji), jak i selekcji (np. doborze spółek do części akcyjnej)” – tłumaczy zarządzający.

Co ciekawe, na drugim miejscu w naszym zestawieniu także znalazł się fundusz tego samego towarzystwa, czyli Allianz Zrównoważony, który wypracował minimalnie niższy zysk. Trzecią lokatę zajął PZU Zrównoważony, który kończył poprzedni rok z blisko 31-proc. zyskiem.

Fundusze mieszane w ubiegłym roku nie cieszyły się taką popularnością wśród klientów jak np. produkty dłużne, ale napływy do nich najczęściej przeważały nad umorzeniami. Chętnych na tego typu produkty zaczęło przybywać od września, zaś w samym IV kwartale do funduszy mieszanych wpłacono ponad 350 mln zł netto.paan

Foto: parkiet.com

Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele po raz 19. dla mistrzów zarządzania inwestycjami [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie już po raz 30. Tak nagradzaliśmy zwycięzców [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Gala „Parkietu”, czyli najbardziej byczy wieczór roku
Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele – lista nagrodzonych
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie – lista nagrodzonych
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele „Parkietu”. Kto otrzymał nagrody?