Rubicon Partners NFI kupi od spółki zależnej ABM Solid firmę posiadającą 65,39 proc. akcji giełdowego Resbudu.?Zapłaci za nią 8,56 mln zł, czyli 15,59 zł za akcję budowlanej firmy (z wypowiedzi przedstawicieli ABM Solid wynika, że papiery Resbudu to jedyny majątek sprzedawanej spółki). Inwestorów mogła zainteresować perspektywa wezwania, które nastąpi po transakcji. Nie jest jednak pewne, że drobni akcjonariusze na nim skorzystają, skoro fundusz dokonuje pośredniego przejęcia.
Cena w wezwaniu nieznana
Przejęcie pośrednie umożliwia ominięcie przepisów ustawy o ofercie dotyczących kupowania znacznych pakietów akcji spółek giełdowych. Przewidują one, że akcjonariusz?może w okresie krótszym niż 60 dni zgromadzić ponad 10 proc. głosów wyłącznie poprzez wezwanie.
Czytaj komentarz Nadzieja w sprzedających
Pośrednie przejęcie ma jeszcze jedną, istotną z punktu widzenia kupujących, zaletę –?umożliwia obejście przepisów dotyczących minimalnej ceny w wezwaniu. Zgodnie z zapisami ustawy nie może być ona niższa niż średni kurs z ostatnich sześciu miesięcy. Nie może być również niższa niż najwyższa cena płacona za papiery zakupione w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przy ustalaniu minimalnej ceny pod uwagę nie bierze się jednak zakupów pośrednich.
Na razie nie wiadomo, jaką cenę zaproponuje Rubicon w wezwaniu. W jego ramach będzie miał obowiązek nabycia 0,61 proc., czyli 5,2 tys. akcji (chyba że zdecyduje się na zakup wszystkich pozostających poza jego kontrolą papierów). Bierze się to stąd, że po przekroczeniu – pośrednio – progu 33 proc. głosów na WZA będzie miał obowiązek ogłosić wezwanie na akcje zapewniające mu razem z tymi już zgromadzonymi 66 proc. głosów. W przeszłości pośrednie przejęcia budziły wiele kontrowersji. Tak było m.in. przy okazji kupna Prospera przez Torfarm oraz zakupu Zakładów Elektroniki Górniczej przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne.?W obydwu wypadkach kupujący nabyli część akcji pośrednio, a w ogłoszonych później wezwaniach zaproponowali znacznie niższe ceny.
Resbud zostanie wehikułem?
Z wypowiedzi przedstawicieli Rubiconu wynika, że Resbud zostanie przekształcony w wehikuł inwestycyjny. Jaką nową działalność będzie prowadziła spółka, na razie nie wiadomo. Być może fundusz wniesie do Resbudu akcje lub aktywa firmy DTP, która zajmuje się zakupem i windykacją wierzytelności. We wcześniejszych wypowiedziach członkowie zarządu Rubiconu informowali, że w tym roku wprowadzą ją na NewConnect, a potem na GPW. Przedstawiciele funduszu jednoznacznie zaprzeczyli za to, aby w oparciu o Resbud rozwijano działalność na rynku budowlanym, na co zdawał się wskazywać planowany zakup Prefabetu Bielsko-Biała specjalizującego się w produkcji wyrobów z betonu.