Mercator Medical zapowiada podwojenie produkcji

Mercator Medical chce rozbudować fabrykę w Tajlandii o siedem nowych linii do produkcji gumowych rękawic. Tym samym moce produkcyjne wzrosną ze 100 mln sztuk do około 240 mln sztuk rękawic miesięcznie. Przewidywany koszt inwestycji to około 100 mln zł.

Publikacja: 12.11.2015 05:00

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora Medical.

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora Medical.

Foto: Archiwum

Na ten cel część środków będzie pochodziła z emisji akcji o łącznej wartości nie wyższej niż 10,44 mln zł. Ostateczna decyzja dotycząca emisji zapadnie na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu 7 grudnia.

Część funduszy będzie pochodziła również z kredytów – mBank przyznał właśnie firmie prawo do korzystania z kredytu obrotowego, kredytu na rachunku bieżącym i akredytyw o łącznej wartości do 20 mln zł.

Rozpoczęcie rozbudowy fabryki ma nastąpić jeszcze w pierwszej połowie 2016 r. Zarząd oczekuje zakończenia inwestycji pod koniec 2017 r. Przypomnijmy, że w marcu spółka już podwoiła swoje moce produkcyjne z 50 mln sztuk do obecnych 100 mln sztuk rękawic gumowych miesięcznie.

– Aktualnie sprzedajemy nasze wyroby w ponad 50 krajach na całym świecie i mamy około 2 proc. udziału w rynku globalnym. Docelowo chcemy produkować około 240 mln sztuk rękawic miesięcznie. Rozpoczęcie produkcji i sprzedaży po rozbudowie fabryki postawi nas w gronie średniej wielkości producentów rękawic medycznych z 3,5–4-proc. udziałem w rynku światowym – mówi Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora. Jego zdaniem zwiększenie produkcji może, ale nie musi wpłynąć na ceny sprzedawanych rękawic. Zwiększenie skali produkcji przełoży się natomiast na spadek kosztów jednostkowych.

Ameryka Południowa i Północna, Arabia Saudyjska oraz Japonia – te rynki według Żyznowskiego mają obecnie największy potencjał. Ekspansja terytorialna nie jest jednak dla Mercatora priorytetem. – Chcemy w pierwszej kolejności sprzedawać na rynkach dojrzałych, które mają świadome oczekiwania co do jakości produktu i które stawiają na pierwszym miejscu produkt, w drugiej kolejności cenę – mówi Żyznowski.

Inwestorzy neutralnie zareagowali na ogłoszone plany spółki. Na wtorkowej sesji po południu akcje producenta jednorazowych materiałów medycznych kosztowały 17,75 zł (bez zmian).

Budownictwo
Radosław T. Krochta, prezes MLP Group: Stawiamy na liniowy wzrost, nie fajerwerki
Budownictwo
Ultimatum dla deweloperów: podajecie w sieci cenę mieszkania, albo płacicie karę
Budownictwo
Najlepszy styczeń od lat. Deweloperzy z zapałem wrócili do budowania mieszkań
Budownictwo
Erbud i akademik na dachu sklepu
Budownictwo
Prezes Dom Development: Po rekordowym roku chcielibyśmy zwiększyć sprzedaż
Budownictwo
Tomasz Mika, 7R: Rynek kapitałowy pomoże w rozwoju naszej grupy