Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 19:46 Publikacja: 03.05.2023 08:34
Fot. mat. prasowe
Foto: Exclusive
Kolejne biura i domy maklerskie modernizują swoje systemy. To jest nadrabianie jakiś zaległości czy jednak ucieczka do przodu?
Inwestycja w technologie jest naturalnym kierunkiem rozwoju biur i domów maklerskich. Jest to rynek podlegający wielu regulacjom i potrzeba sprostania im w dużej mierze napędza modernizację wykorzystywanych obecnie rozwiązań. Punktem odniesienia dla biur i domów maklerskich często są banki, które od lat wiodą prym w zakresie cyfrowej transformacji. Jest to szczególnie widoczne w obsłudze klienta, gdzie z jednej strony należy efektywnie wykorzystywać nowe, cyfrowe kanały komunikacji, a z drugiej zadbać o odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa. Przyjęło się, że biura i domy maklerskie są dość konserwatywne, jeżeli chodzi o podejście do inwestycji w technologie. Często wynika to z obaw związanych z utratą kluczowej w branży inwestycyjnej reputacji. Zaufanie klientów jest niezwykle istotne, dlatego domy i biura maklerskie są bardziej zachowawcze, jeżeli chodzi o implementację nowych, mniej sprawdzonych rozwiązań, co może się wiązać z pewnym ryzykiem. Należy jednak podkreślić, że na rynku kapitałowym nie jest odczuwalna presja ze strony klientów, którzy wymuszaliby na firmach z tej branży inwestycje w innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas