Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Tak chyba można określić I półrocze w branży maklerskiej, szczególnie w części związanej z inwestorami indywidualnymi. Rynek przez te sześć miesięcy miał wiele odcieni. Przeważały jednak te ciemniejsze, które również udzieliły się klientom. Ci już nie tak chętnie, jak chociażby w 2021 r., handlowali akcjami na GPW.
Patrząc historycznie, można jednak zaryzykować stwierdzenie, że sytuacja wcale jeszcze nie jest tak zła.
Zgodność brokerów
Oficjalnych danych pokazujących, jaki był udział inwestorów indywidualnych w obrotach, jeszcze nie ma (publikuje je co pół roku GPW). „Parkiet” jednak tradycyjnie postanowił przed oficjalną publikacją zapytać szefów czołowych biur i domów maklerskich, które obsługują klientów indywidualnych, o to, jaki ich zdaniem był udział tej grupy klientów w obrotach w I półroczu. O ile we wcześniejszych tego typu ankietach rozstrzał prognoz bywał dość spory, tak teraz wśród brokerów panuje duża zgodność. W I półroczu udział inwestorów indywidualnych w obrotach nie przekroczył 20 proc. Średnia wskazań pięciu szefów biur i domów maklerskich mówi o udziale na poziomie około 19 proc.
Jeśli szacunki te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, to będzie to najsłabsze półrocze w wykonaniu inwestorów indywidualnych od wybuchu pandemii. Przypomnijmy, że w I półroczu 2020 r. inwestorzy indywidualni odpowiadali za 22 proc. handlu na głównym parkiecie. W II półroczu było to aż 27 proc. Tak świetnego rezultatu nie udało się jednak utrzymać w kolejnych okresach. W I półroczu 2021 r. wynik detalu wynosił 24 proc., a w II połowie roku było to 21 proc.
Oczywiście można zauważyć, że trend jest spadkowy. Tak powie ten, kto twierdzi, że szklanka jest do połowy pusta. Ci, którzy uważają, że jest do połowy pełna, stwierdzą z kolei, że pandemia była czasem absolutnie wyjątkowym, a wynik za I półrocze 2022 r. i tak jest wyraźnie lepszy od rezultatów przedpandemicznych. Wówczas przecież co niektórzy wieszczyli zmierzch inwestorów indywidualnych, a takie tezy wspierane były danymi, pokazującymi udział w obrotach rzędu 11 proc. (II półrocze 2019 r.).