Kto chętny na VeloBank

Przejęciem VeloBanku mogą być zainteresowani inwestorzy i krajowi, i zagraniczni. Ale wszystko zależy od ceny, jaką będzie chciał uzyskać właściciel.

Publikacja: 02.07.2023 21:00

Kto chętny na VeloBank

Foto: materiały prasowe

Bankowy Funduszy Gwarancyjny rozpoczął w piątek proces sprzedaży VeloBanku, czyli podmiotu, który przejął zdrową część działalności Getin Noble Banku podczas jego przymusowej restrukturyzacji jesienią 2022 r. Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ BFG od początku podkreślał, że sprzedaż jest docelowym rozwiązaniem.

W swoim ogłoszeniu BFG zaprasza do składania ofert na zakup 100 proc. akcji VeloBanku wszystkich inwestorów, i tych z zagranicy, i z Polski. Czy zgłoszą się chętni? – Wszystko zależy od ceny, jeśli będzie wystarczająco atrakcyjna, to zapewne nabywcy się znajdą – ocenia Michał Konarski, analityk BM mBanku. – Cena jest kluczowa zwłaszcza dla podmiotów z rynku krajowego – zauważa też Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities. – Dla inwestorów zagranicznych znaczenie też może mieć skala biznesu. VeloBank jest dziewiątym bankiem na polskim rynku pod względem pożyczek, co dla instytucji wchodzącej na nasz rynek może być dobrym punktem startowym – dodaje Jańczak.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
S&P, Moody’s i Fitch podwyższyły swoje oceny mBanku
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Ponad 13 mld zł straty miał NBP w 2024 r. Kolejny rok bez wpłaty do budżetu
Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI