„Działając na podstawie art. 227 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. wnioskuję o powołanie Pana prof. Adama Glapińskiego na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego” – czytamy w piśmie prezydenta Andrzeja Dudy skierowanym do Sejmu.
Uzupełnieniem tego wniosku jest krótki życiorys Glapińskiego, z którego można się dowiedzieć, że jest on absolwentem Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, ukończył SGH i od 1972 r. jest związany z tą uczelnią jako wykładowca. Wykładał też w wielu krajowych i zagranicznych uczelniach, w tym na University of Colorado at Boulder i Institut Superieur de Gestion.
„W czasie stanu wojennego Współprzewodniczący podziemnej „Solidarności” SGH, członek Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „S’ i Sztabu Wyborczego „S” w "Niespodziance" w Warszawie (1989 r.), W-ce Prezes Klubu Atlantyckiego” – czytamy w piśmie.
Dalej życiorys podaje, że Glapiński był posłem, senatorem, ministrem w dwóch gabinetach, członkiem Komisji Wspólnej RP i UE. Przewodniczył radom nadzorczym: Banku Rozwoju Eksportu S.A., Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź S.A. Był również prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. (Plus). Obecny prezes NBP pełnił też funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był też członkiem RPP i członkiem zarządu NBP.
Czytaj więcej
Prezydent RP powołał do RPP profesorów Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego.