Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.11.2017 05:09 Publikacja: 07.11.2017 05:09
Michał Krupiński pełni obowiązki prezesa Banku Pekao od połowy czerwca tego roku i czeka na zgodę KNF.
Foto: Archiwum
Menedżer oczekuje wydania przez nadzór zgody na objęcie funkcji prezesa Banku Pekao. Ostateczna decyzja będzie się jednak prawdopodobnie ważyła do ostatniej chwili.
Krupiński został powołany na stanowisko wiceprezesa drugiego co do wielkości banku w Polsce w połowie czerwca. Wymieniona parę dni wcześniej rada nadzorcza (zaraz po przejęciu pakietu kontrolnego przez PZU i PFR od włoskiego UniCreditu) powierzyła mu jednocześnie rolę kierowania zarządem do czasu uzyskania formalnej zgody od KNF na objęcie prezesury. Krupiński czeka na nią zatem niecałe pięć miesięcy. To przeciętny okres oczekiwania – w 2016 r. Michał Gajewski dostał zgodę na kierowanie BZ WBK po około trzech miesiącach, ale Stanisław Kluza (zresztą były szef KNF) oczekiwał na zielone światło do objęcia sterów Banku Ochrony Środowiska przez prawie osiem miesięcy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas