Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.03.2019 05:13 Publikacja: 20.03.2019 05:13
Foto: materiały prasowe
Jeśli tak, to pojawia się pytanie, kto mógłby być kupującym. Eksperci w pierwszej kolejności wymieniają inne duże banki – zarówno te już obecne na polskim rynku, jak i te dopiero chcące na niego wejść. Czy jednak możliwa jest sprzedaż akcji mBanku inwestorom finansowym, co spowodowałoby, że nie miałby akcjonariusza strategicznego? W USA i Europie Zachodniej takich instytucji jest sporo.
Kluczowym czynnikiem o tym decydującym byłby przede wszystkim brak popytu ze strony innych banków, co jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na całkiem sporą skalę mBanku (6,5 proc. udziału w polskim rynku kredytów detalicznych i korporacyjnych) oraz zaawansowanie technologiczne czy dobrą pozycję kapitałową. Drugim czynnikiem byłoby stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która przez lata dużą wagę przykładała do siły głównych akcjonariuszy polskich banków, niezbędnej do ich szybkiego dokapitalizowania w razie potrzeby. Do tego dochodzi ich wiarygodność i jakość zarządzania – wobec tych elementów nadzór miał wątpliwości w sprawie Abrisu i FM Banku, którego sprzedaż nakazał temu funduszowi private equity. Nie udało nam się uzyskać do zamknięcia tego wydania „Parkietu" stanowiska KNF w sprawie tego, czy mógłby działać w Polsce duży bank bez inwestora strategicznego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Prezes PZU ujawnia więcej szczegółów planu budowy nowej struktury grupy. A prezes Pekao odpowiada, że „pomysł wydaje się rozsądny”.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas