Komisja Europejska wskazuje na SARON

Komisja Europejska skorzystała ze swojego prawa i wydała rozporządzenie, w którym wyznaczyła zamiennika stawki LIBOR CHF, która będzie publikowana tylko do końca roku.

Publikacja: 21.10.2021 05:00

Komisja Europejska wskazuje na SARON

Foto: AFP

Zgodnie z oczekiwaniami następcą będzie SARON. Z początkiem nowego roku zastąpi we wszystkich umowach i instrumentach finansowych na terenie Unii Europejskiej stawkę LIBOR CHF. Wskaźnik ten dla okresów na 1, 3, 6 i 12 miesięcy zastąpi jedno- lub trzymiesięczna stopa SARON skorygowana o spread.

W Polsce sprawa dotyczy przede wszystkim umów hipotek frankowych (na koniec czerwca było ich 415 tys. opiewających na blisko 95 mld zł), które nie mają tzw. klauzuli awaryjnej (przedsiębiorstwa i instytucje zwykle mają takie zapisy). Komisja Europejska już od kilku miesięcy mogła wskazać następcę LIBOR-u, ale prowadziła konsultacje i wstrzymywała się z tym ruchem, co budziło niepokój banków. Gdyby nie wyznaczyła zamiennika, miałyby wielki problem, bo musiałyby prosić klientów o podpisanie aneksów, a to byłoby trudne do przeprowadzenia w tak krótkim czasie (poza tym frankowicze generalnie nie są skłonni do podpisywania aneksów do tych umów). Albo byłyby zmuszone do jednostronnego wprowadzania zmian w umowach, co byłoby dla nich bardzo ryzykowne pod względem prawnym – działanie to mogłoby być kolejnym argumentem za unieważnianiem umów. Już teraz z powodu klauzul przeliczeniowych w hipotekach frankowych w sądach toczy się 70 tys. spraw (17 proc. czynnych umów tego typu).

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia