Od początku roku przybyło ich 52. Listę prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Firma, która się na tej liście znajdzie, może rozpocząć działalność bez otwierania oddziału. Wystarczy, że ma licencję w którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej i zgłosi chęć wejścia na nasz rynek urzędowi nadzoru finansowego w rodzimym kraju. Ten poinformuje o tym Komisję Nadzoru Finansowego, która bez prowadzenia postępowania sprawdzającego wciągnie firmę na listę. Wszystko zgodnie z zasadą wspólnego rynku w UE.
Wiele z ponad 1100 firm, które zgłosiły się do KNF, może nigdy nie rozpocząć działalności w Polsce. Prostota procedury notyfikacyjnej i to, że nie wiąże się z żadnymi kosztami, powoduje, iż wiele firm zgłasza chęć prowadzenia interesów na wszelki wypadek, nie mając sprecyzowanych planów. Tak jest na przykład w wypadku grupy 3i zarządzającej funduszami private equity. – Inwestujemy głównie w krajach Europy Zachodniej, Azji i Ameryki Północnej, ale od czasu do czasu spoglądamy na Polskę. Na razie jednak nie mamy planów co do rozwoju na tym rynku – mówi Rachel Richards z 3i. Do niedawna 3i przez 3TS Capital Partners był udziałowcem Domu Maklerskiego TMS Brokers. W podobny sposób zabezpieczyła sobie ewentualne przyszłe interesy londyńska grupa Mount Row, która zgłosiła w KNF możliwie szeroki zakres działalności inwestycyjnej.
– Korzystamy z „paszportu europejskiego” we wszystkich krajach wspólnoty, na wypadek gdyby pojawiła się okazja do sprzedaży produktów. Na razie planujemy wejście do Polski – przyznaje Chris Howland, prezes Mount Row.
Jedną z nielicznych instytucji mających sprecyzowane plany jest powstały przed rokiem Capstan Capital Partners, sprzedający fundusze inwestujące w przemysł stoczniowy. – Nasze plany związane z Polską są dwojakie. Po pierwsze, szukamy chętnych do inwestowania w nasze fundusze, a po drugie samych inwestycji – wyjaśnia Konstantin Krebs, jeden z założycieli CCP.
Na liście KNF pojawiły się też m.in. zarządzający funduszami Old Mutual Asset Managers i BlueGold Capital Management. Interesy w Polsce chce także robić Tadawul Fx, jeden z czołowych brokerów foreksowych online (niedawno otworzył biuro w Budapeszcie). Notyfikację zgłosił również Firerush Ventures, o którym niedawno stało się głośno w Wielkiej Brytanii. Firma miała finansować działalność charytatywną Tony’ego Blaira i jednocześnie płacić niskie podatki dzięki działalności zarejestrowanej m.in. na Litwie i Gibraltarze. Opozycja zastanawiała się, czy także były premier nie uciekał z podatkami za granicę.