Polacy są w przededniu rejestracji pierwszego polskiego leku oryginalnego, który będzie odpowiedzią na istotne niezaspokojone potrzeby medyczne pacjentów, ale także tzw. game changerem w postrzeganiu Polski jako partnera w globalnym łańcuchu wartości. Od tego przełomowego momentu, jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, dzieli nas zaledwie około trzech lat – informują przedstawiciele branży. Jednocześnie alarmują, że polskie firmy z branży biotechnologii medycznej coraz częściej borykają się nie tylko z niezrozumieniem ze strony sektora publicznego, ale również nieuzasadnioną opieszałością administracji.
Specyfika branży
Przedstawiciele Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed wskazują, że najbardziej jaskrawym w ostatnim czasie przykładem niedopasowania instrumentów wsparcia i nierozumienia specyfiki sektora jest dystrybucja środków w ramach perspektywy FENG (ścieżka SMART). W ich ocenie kompletnie pomija ona model biznesowego działania firm z sektora biotechnologicznego. W efekcie mimo bardzo wysokich ocen technologicznych wnioski są odrzucane ze względu na brak zrozumienia trybu komercjalizacji. BioInMed twierdzi, że w komisjach oceniających brakuje osób z doświadczeniem w komercjalizacji projektów i że kolejne negatywne oceny uzasadniane były tym, że projekty miały się zakończyć przeprowadzeniem potencjalnego leku przez jedną z faz badań klinicznych, a nie – jak chciałby oceniający – od razu wprowadzeniem na rynek.
Indeks WIG-leki jest publikowany przez GPW od 30 grudnia 2016 r. Jego wartość w tym dniu wynosiła 5175,4 pkt. W latach 2017–2020 poruszał się w trendzie bocznym, w przedziale 5–6 tys. pkt. Po wybuchu pandemii zaczął mocno rosnąć, a potem drastycznie spadł. Od połowy 2022 r. oscyluje w okolicach 3 tys. pkt. Radzi sobie zdecydowanie gorzej niż WIG. Przegrywa też w zestawieniu z zagranicznymi indeksami branżowymi. Obecnie w skład WIG-leki wchodzi osiem spółek. Są to: Celon Pharma (największy, niemal 30-proc. udział), Krka, Synthaverse, Mabion, Bioton, Cormay, Pharmena oraz Sopharma.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie zgadza się z twierdzeniem, że ocena wniosków w pierwszym naborze w ścieżce SMART FENG, rozstrzygniętym w październiku 2023 r., została dokonana w sposób niemerytoryczny.
– Została ona dokonana przez zespół 240 ekspertów zewnętrznych, wyspecjalizowanych w dziedzinach poszczególnych wniosków o dofinansowanie we współpracy z około 100 pracownikami PARP (tzw. przewodniczącymi paneli i sekretarzami komisji) – informuje Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora departamentu komunikacji PARP.