Za nami kolejny rok, który okazał się nie lada wyzwaniem dla analityków gospodarki. W zasadzie żaden z istotnych procesów nie przebiegał tak, jak wydawało się u progu 2022 r. I nie był to jedynie bezpośredni efekt wojny w Ukrainie, która podbiła inflację, wyraźnie wpłynęła na sytuację na polskim rynku pracy oraz wywołała spore perturbacje w handlu międzynarodowym. Ale niezależnie od tego inflacja już wcześniej rozpędziła się do poziomu w tym stuleciu niewidzianego. Siłą rzeczy, ekonomiści nie mogli wiedzieć, jak będzie reagowała na to gospodarka. Już przed wybuchem wojny rozpoczął się najbardziej agresywny w historii RPP cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Jego konsekwencje także były zagadką. Nie brakowało też statystycznych anomalii, jak np. potężne zwyżki produkcji energii elektrycznej na przełomie 2021 i 2022 r., które ekonomiści wiązali z niedoszacowaniem przez GUS wzrostu jej cen (czyli zaniżeniem deflatora).
Dowodem na to, że polska gospodarka w 2022 r. wymykała się nie tylko prognozom, ale i bieżącym ocenom koniunktury, są wyniki konkursu analitycznego „Parkietu”. Bierzemy w nim pod uwagę tzw. nowcasty, czyli szacunki dotyczące tego, jak minione miesiące i kwartały uwidocznią się w oficjalnych danych (wyjątkiem są zmienne rynkowe, gdzie oceniamy krótkoterminowe prognozy).W 2022 r. pięć najlepszych zespołów zdobyło w nim średnio 71,5 pkt w porównaniu z 78,3 pkt rok wcześniej.
W tych trudnych okolicznościach najlepiej sprawdzili się ekonomiści z Banku Ochrony Środowiska: Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska. Po III kwartale wyprzedzili prowadzący wcześniej zespół analityków z Banku Pekao w składzie: Ernest Pytlarczyk, Piot Bartkiewicz, Karol Pogorzelski, Kamil Łuczkowski i Aleksandra Beśka. Na trzecim miejscu znaleźli się ekonomiści z PZU: Dawid Pachucki, Agnieszka Pierzak, Konrad Soszyński i Maciej Drzewucki. Pierwszy z nich w pierwszych miesiącach roku zastąpił w roli głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza i utrzymał widoczną już wcześniej dobrą formę tego zespołu. Tuż za podium znaleźli się ekonomiści z Alior Banku (Agata Filipowicz-Rybicka, Jakub Szczepaniec) i Banku Millennium (Grzegorz Maliszewski, Andrzej Kamiński, Mateusz Sutowicz).