49 firm do wrześniowego portfela

Po portfelu technicznym czas na fundamenty. Analitycy dziewięciu krajowych biur maklerskich przygotowali propozycje na rozpoczęty miesiąc. Na kogo stawiają?

Aktualizacja: 06.02.2017 19:24 Publikacja: 03.09.2015 13:00

49 firm do wrześniowego portfela

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Miniony miesiąc na warszawskiej giełdzie przebiegał pod znakiem nerwowych wahań głównych indeksów. Obawy odnośnie do możliwych skutków najpoważniejszego od lat spowolnienia gospodarczego w Chinach skuteczni schłodziły nastoje na rynkach akcji. W rezultacie główne indeksy w Warszawie kolejny miesiąc zakończyły pod kreską.

Zmiany w czołówce

Nieoczekiwane zawirowania na rynkach znacznie utrudniły zadanie ekspertom biorącym udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Uśredniony sierpniowy wynik siedmiu portfeli fundamentalnych był pod kreską i wyniósł -2,2 proc. Na pocieszenie naszym ekspertom pozostaje, że był to rezultat lepszy w porównaniu z szerokim rynkiem (WIG w tym samym czasie stracił 2,8 proc.), a także od wyniku wypracowanego przez analityków technicznych. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w środowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu aż 8,4 proc. Pogłębienie spadków indeksów w minionym miesiącu sprawiło, że zaledwie jeden portfel – analityków DM PKO BP – był w stanie wypracować dodatnią stopę zwrotu.

Sierpniową wpadkę dotychczasowego lidera – DM BDM – wykorzystali eksperci Noble Securities, wysuwając się po ośmiu miesiącach rywalizacji na prowadzenie. Co ciekawe, żaden z tych brokerów nie zakończył miesiąca na plusie. Jednak strata DM BDM okazała się znacznie bardziej dotkliwa, zmniejszając wynik brokera liczony od początku roku do 45,5 proc. W tym samym czasie portfel analityków Noble może się pochwalić dodatnią stopą zwrotu na poziomie 48,5 proc. proc. Dzięki rewelacyjnemu wynikowi w sierpniu (4,6 proc. zysku) na trzecią pozycję awansowali eksperci DM PKO BP. Od początku roku zwiększyli swój stan posiadania o 35,2 proc. Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 36,4 proc. Dla porównania: WIG stracił w tym czasie 0,3 proc.

Hity sierpnia

W ubiegłym miesiącu nie było łatwo o zyski – jedynie ograniczona liczba spółek z warszawskiego parkietu pozwoliła naszym ekspertom zarobić. Najbardziej zyskowną inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie sierpniowych portfeli, były akcje Intersportu. Notowania spółki sprzedającej odzież i sprzęt sportowy podążyły w przeciwnym kierunku niż rynek, zyskując ponad 41 proc. Inwestorzy docenili spółkę za poprawiające się wyniki, które są potwierdzeniem, że przyjęta przez zarząd strategia sprzedaży oferty całorocznej zaczyna przynosić wymierne korzyści.

Dwucyfrową stopę zwrotu przyniosła też inwestycja w akcje ZPUE. Notowania przemysłowej spółki w sierpniu poszybowały w górę o blisko 15 proc., odrabiając z nawiązką straty po lipcowej przecenie. W tym przypadku inwestorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że firma najgorsze ma już za sobą (osłabienie eksportu) i wyniki powrócą na ścieżkę wzrostu, co w pewnym stopniu potwierdziła publikacja rezultatów za II kwartał.

Przecenie skutecznie oparły się także walory Zetkamy. W ciągu miesiąca akcje tej spółki zdrożały o prawie 14 proc., ustanawiając nowy szczyt. Pozytywne nastawienie inwestorów do firmy ma związek z jej ambitnymi planami. Niedawno dokonała kolejnego przejęcia. Celem zarządu jest rozbudowa segmentu podzespołów motoryzacyjnych, co ma pozytywnie wpłynąć na potencjał sprzedażowy.

Ze spółek, na które przed miesiącem postawili brokerzy, najsłabiej wypadła Wikana, której walory straciły ponad 26 proc. Niewiele mniejszą stratę, bo przekraczającą 23 proc., przyniosła inwestycja w akcje Wandaleksu. Dużych emocji dostarczyły notowania Bogdanki. Potężną przecenę wywołaną wypowiedzeniem umowy przez Eneę udało się jednak szybko odrobić. Warto przy tym dodać, że zaledwie jeden na siedmiu brokerów zabezpieczył swój portfel, ustawiając zlecenia stop loss.

Propozycje na wrzesień

Kontynuacja zniżek na warszawskim parkiecie skłoniła ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji do sporych roszad w portfelach. Rozczarowanie dotychczasowym zachowaniem kursu i brak perspektyw na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości były głównymi argumentami przemawiającymi za pozbyciem się walorów z portfela. Czym kierowali się analitycy, typując spółki do wrześniowego portfela? Część firm przekonała ich solidnymi wynikami za II kwartał 2015 r. W zakończonym sezonie wynikowym wiele spółek, zwłaszcza tych o mniejszej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło inwestorów. Wśród nich są: Colian, Elektrobudowa, Integer czy Mex Polska. Brokerzy liczą, że perspektywa dalszej poprawy rezultatów przez spółki przełoży się pozytywnie na ich notowania giełdowe.

Wśród nowych propozycji są spółki, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną. Argument ten był kluczowy przy wyborze m.in. Instalu Kraków, Sfinksa czy Tauronu.

[email protected]

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cognor, Kerdos, Wikana | Zmiana struktury portfela.

- Intersport | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Instal Kraków | Aktywa netto obszaru deweloperki oraz jednostki zależnej Frapol są według nas istotnie więcej warte niż obecna wycena rynkowa spółki.

- Mex Polska | Perspektywa dalszego silnego wzrostu wyników, podwyższona prognoza średnioterminowa przedstawiona przez zarząd, niskie EV/EBITDA.

- Relpol | Po dobrych wynikach za II kwartał liczymy na dalszą poprawę wyników w kolejnych kwartałach, ekspozycja kosztowa na miedź i srebro, niskie wskaźniki EV/EBITDA.

- Seco Group | Liczymy na dobre wyniki za 2015 r., budujący odczyt za pierwsze półrocze i silny cash flow.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CCC, Erbud, Gino Rossi, Polnord, Polwax, Robyg | Inne spółki oceniamy atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Altus TFI | Mocne wzrosty opłaty stałej i zmiennej w pierwszym półroczu i ciągły wzrost aktywów pod zarządzaniem.

- Colian | Spółce sprzyjają niskie ceny cukru oraz powinno być widać wpływ otwartej w zeszłym roku fabryki w Bydgoszczy.

- EuCO | Bardzo dobre wyniki za II kwartał, wiarygodność i strategia zorientowana na wzrost.

- Elektrobudowa | Bezpieczny typ z branży budowlanej z potencjałem do dobrych wyników finansowych.

- Graal | Dość niskie ceny surowca wspierają wyniki spółki.

- Vistal | Duży wzrost portfela zamówień na kolejne okresy.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- BPH, Kęty, Solar, Wandalex | Rozczarowujące zachowanie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ambra | Oczekujemy dobrych wyników za okres kwiecień–czerwiec, który jest ostatnim okresem rozliczeniowym.

- Briju | Bardzo dobre wyniki za II kwartał, widoczna poprawa marż. Praktycznie osiągnięcie break-even na działalności jubilerskiej w I półroczu 2015 r. Nowe otwarcia.

- Colian | Udany II kwartał 2015 r. Oczekujemy pozytywnego przełożenia segmentu napojowego do wyników w III kwartale.

- FAM | Dobre I półrocze. Ciekawy typ z branży metalowej.

- Interferie | Pozytywnie oceniamy wyniki za II kwartał. Dobre perspektywy na kolejne kwartały.

- Mex Polska | Podwyższenie całorocznych prognoz.

- Sfinks | W III kwartale oczekujemy utrzymania pozytywnych tendencji wynikowych z poprzednich kwartałów.

ING Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ambra, Polwax, Wandalex, Wilbo | Realizacja stop loss.

- Neuca | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior (79,88 zł)* | Efekty synergii po połączeniu z Meritum Bankiem, mniejszościowi akcjonariusze mogą skorzystać na konsolidacji sektora bankowego prowadzonej przez PZU,

- Elektrobudowa (127 zł) | Dobra koniunktura w sektorze budowlanym.

- Integer (109,88 zł) | Poprawa wyników, dobry raport za II kw. za sprawą segmentu pocztowego i współpracy z Allegro. IPO InPostu sfinansuje dalszą ekspansję paczkomatów.

- Tauron (3,15 zł) | Stabilne przychody i zyski, wysoka stopa dywidendy oraz spadające ceny surowców energetycznych.

- Ambra, Wilbo | Wracają do portfela po realizacji stop lossów.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ferro, PZU, Qumak | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica, Ergis | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

- BSC Drukarnia | Masz typ w sektorze usługowym (obok obecnego w portfelu Impelu).

- Elektrobudowa | Pozytywnie wyróżniająca się firma w sektorze budowlanym.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Lentex, PKN Orlen | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco SEE | Dobre wyniki w II kwartale 2015 r. i perspektywa ich dalszej poprawy w III kwartale.

- Protektor | Dobre wyniki, wysoka dywidenda we wrześniu.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Projprzem | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Poprawa wyników finansowych.

- Mex Polska | Po akwizycjach oraz aktualizacji strategii wydaje się ciekawym pomysłem inwestycyjnym.

* poziomy zleceń stop loss

Inwestorze! Kliknij i oceń biuro maklerskie

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel