Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.09.2016 16:00 Publikacja: 26.09.2016 16:00
Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński
W minionym tygodniu uwaga inwestorów skierowana była głównie na banki centralne Japonii i Stanów Zjednoczonych. Na krajowym rynku „bohaterem" został minister Krzysztof Tchórzewski, który zapowiedział wzrost obciążeń podatkowych dla spółek Skarbu Państwa. Efekt jest taki, że globalny impuls monetarny został zignorowany, a pierwsze skrzypce znów odgrywają czynniki ryzyka o charakterze politycznym. Jak w tym kontekście rysują się krótkoterminowe perspektywy dla rodzimych indeksów?
BoJ i Fed podtrzymały ultraluźną politykę monetarną, co teoretycznie daje rynkom akcji zielone światło do zwyżek. Indeks S&P 500 wzrósł w środę o 1,1 proc., w czwartek o 0,6 proc. i historyczne rekordy znów są na wyciągnięcie ręki. Początkowo nasz rynek też zareagował pozytywnie – WIG20 wrócił nad 1750 pkt, ale czwartkowa wypowiedź ministra skutkowała piątkowym powrotem do wsparcia. Na ostatniej sesji tygodnia indeks blue chips tracił po południu nawet 1,4 proc. i wciąż w mocy jest scenariusz spadkowy, wynikający z formacji głowy z ramionami, utworzonej na wykresie w ostatnich miesiącach. Najbliższym wsparciem dla WIG20 jest 1700 pkt, a oporem – 1800 pkt. Biorąc pod uwagę duży udział spółek energetycznych w portfelu blue chips i ich reakcję na słowa ministra Tchórzewskiego, bezpieczniej jest zakładać kontynuację przeceny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Długie cienie nad dwiema ostatnimi świecami dziennymi głównych krajowych indeksów to pierwsze ważne ostrzeżenie dla inwestorów o możliwym bliskim końcu korekty gwałtownych spadków sprzed dwóch tygodni. Drugie nadchodzi z USA.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom działania amerykańskiej administracji w erze Trump 2.0 wyraźnie różnią się od tego, co działo się w czasie pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się od wyraźnych wzrostów indeksów. Pozytywnych akcentów nie brakowało też na GPW. Błyszczało Dino, Mabion czy też Creotech.
Chociaż od zawieszenia notowań na GPW minęło już kilka dni, to emocje wokół tego wydarzenia i dyskusji na temat technologii nadal nie opadły. Temat ten poruszył były prezes GPW, Marek Dietl, co spotkało się ripostą ze strony Waldemara Markiewicza, prezesa IDM.
Kurz związany z poniedziałkowym, godzinnym, zawieszeniem notowań na GPW powoli opada, ale Komisja Nadzoru Finansowego zamierza przeanalizować całą sytuację.
- Decydując się na zawieszenie notowań, podjęliśmy świadomą decyzję minimalizacji ryzyka, która też została dobrze zakomunikowana rynkowi - przekonuje Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
Za nami trzy dni potężnej przeceny na rynkach. Zanim do niej doszło, w rejestrze krótkiej sprzedaży była rekordowa liczba pozycji. Sprawdziliśmy co się zmieniło.
Początek nowego tygodnia rynkowego przyniósł ogromne emocje. Na pierwszym planie znów były cła, ale wydarzeniem w Warszawie było zawieszenie na godzinę notowań na GPW.
Od godz. 15.15 do 16.15 handel na wszystkich rynkach GPW był zawieszony. Od 16.15 znów można było składać zlecenia, a od 16.30 handel ruszył ponownie. Co się dzieje?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas