Spółki polecane przez DM mBank

Zdaniem analityków Domu Maklerskiego mBanku poprawa koniunktury na GPW będzie uzależniona od postawy banków.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:56 Publikacja: 11.10.2016 18:14

Spółki polecane przez DM mBank

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Eksperci brokera zakładają, że inwestorzy na krajowym rynku akcji będą czekali na wyniki na decyzje dotyczące regulacji w sektorze bankowym. W międzyczasie zmienność na rynkach będzie efektem sezonu wyników III kwartału (niskie oczekiwania) oraz perturbacji w europejskim sektorze bankowym. - Październik może przynieść rozstrzygnięcia dotyczące sektora bankowego. Przyjęcie jedynie „ustawy spreadowej" w dotychczas proponowanym kształcie byłoby dla rynku pozytywnym impulsem i pozwoliło częściowo domknąć słabe zachowanie WIG20 w stosunku do MSCI Emerging Marlets – przekonuje Michał Marczak, analityk DM mBanku.

Finanse

Zdaniem analityków biura rozpoczęcie prac parlamentu nad tzw. ustawą spreadową oraz informacje dotyczące wyższych wag ryzyka dla kredytów walutowych będą miały negatywny wpływ na sentyment do polskiego sektora bankowego. W październiku zaczyna się kolejny sezon wyników kwartalnych, w którym oczekują dalszej poprawy wyników na działalności podstawowej oraz kosztów ryzyka.

Paliwa

W ocenie brokera obecnie na tle polskich spółek chemicznych najatrakcyjniej wyceniany jest Ciech, słabsze perspektywy dostrzegają w przypadku Grupy Azoty i Synthosu. Analitycy oczekują kontynuacji wzrostów na rynku ropy, co będzie miało swoje negatywne konsekwencje dla rentowności przerobu i dlatego podtrzymują negatywne nastawienie do rafinerii. Zdaniem biura na ich tle lepiej wygląda PGNiG, nawet mimo ryzyka podatku od konwersji kapitałów.

Energetyka

Zapowiedź drenowania spółek poprzez podatek od konwersji kapitałów długo jeszcze będzie ciążyć na polskim sektorze energetycznym i w tym otoczeniu eksperci mogą zaproponować tylko wybór „mniejszego zła" (Tauron, Energa). Wzrosty cen węgla i energii w Niemczech powinny wspierać CEZ, który ostatnio zachowywał się nieco słabiej.

Telekomunikacja, Media, IT

W październiku eksperci liczą na wzrost notowań Agory, po ogłoszeniu restrukturyzacji segmentu Prasa. W polskim IT faworytami brokera są spółki niewyeksponowane na segment publiczny, z ciekawymi własnymi rozwiązaniami i rosnącym udziałem eksportu w sprzedaży. W tej grupie są Comarch, Ailleron i Asseco Business Solutions. Z kolei negatywnie są nastawieni do Cyfrowego Polsatu.

Przemysł

Zdaniem analityków najatrakcyjniej wycenione pozostają Elemental, Ergis,Pfleiderer Grajewo, Vistal Gdynia, Uniwheels. Unikalibyśmy spółek Alumetal, Apator i Kruszwica.

Budownictwo

Analitycy zauważają, że spadek produkcji budowlanej o 20 proc. w sierpniu ma drugorzędne znaczenie, gdy wiele spółek ma rekordowy backlog (Budimex, Erbud, Unibep), a kontrakty z sektora publicznego są blisko. W IV kwartale mają nastąpić rozstrzygnięcia w przetargach kolejowych i drogowych za ok. 10 mld PLN.

Deweloperzy

Pierwsze dane ze spółek wskazują, że sprzedaż mieszkań w III kwartale powinna być zbliżona do rekordowego II kwartału br.. Zdaniem brokera Atrakcyjnie wycenione są: Atal, Archicom, Dom Development, JWC, LC Corp, Lokum, Robyg, Vantage. W segmencie komercyjnym zaleca przeważanie Echo i BBI Dev. względem GTC i PA Novej.

Handel

Poprawa sytuacji konsumentów na rynku ma odzwierciedlenie w bardzo dobrych odczytach sprzedaży detalicznej. Zdaniem analityków biura potencjał do dalszych zwyżek prezentuje LPP. Z kolei neutralnie są nastawieni do CCC oraz Eurocashu. Zalecają zaś redukowanie akcji AmRest oraz Jeronimo Martins.

Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel