#WykresDnia: Apple za dwa biliony

Spółka Steve'a Jobsa właśnie stała się pierwszą firmą, której kapitalizacja rynkowa wyniosła 2 biliony dolarów.

Publikacja: 20.08.2020 09:35

#WykresDnia: Apple za dwa biliony

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Apple wszedł na giełdę 12 grudnia 1980 roku. Od tego dnia kurs wzrósł o 76 000 proc. W ciągu nieco ponad dwóch lat spółka podwoiła swoja wycenę. Jest pierwszą amerykańską firmą, której kapitalizacja osiągnęła dwa biliony dolarów. Była też pierwszą, która przekroczyła 1 bilion. Biorąc pod uwagę przekraczającą 4,275 miliarda liczbę akcji, Apple przekroczył barierę tuż przed 11:00 czasu Wall Street. kiedy jego cena wzrosła do 467,77 USD. Jednak spadł poniżej poziomu 2 bilionów dolarów w miarę upływu dnia, a akcje zamknęły się na poziomie 462,83 dolarów, co daje kapitalizację rynkową na poziomie około 1,98 biliona dolarów.

Foto: pbs.twimg.com

Apple po raz pierwszy osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona dolarów 2 sierpnia 2018 roku. Wall Street w dużej mierze spodziewało się, że producent iPhone'a jako pierwszy przekroczy 2 biliony dolarów. 31 lipca Apple przebił państwowego giganta naftowego Saudi Aramco, aby stać się najcenniejszą firmą na świecie notowaną na giełdzie.

Nie minęło dużo czasu, zanim inni giganci technologiczni, Amazon, Microsoft i Alphabet, dorównali kapitalizacji rynkowej Apple w wysokości 1 biliona dolarów.

Akcje Apple wzrosły o około 60 proc. od początku roku, pomimo pandemii koronawirusa, która dotknęła wiele firm. W minionym roku wzrost wyniósł ponad 120 proc. - przypomina CNBC. Firma zanotowała rekordowo mocny drugi kwartał, w tym 59,7 mld USD przychodów i dwucyfrowy wzrost swoich produktów i usług. Apple dotknęło powszechne zamknięcia sklepów detalicznych w tym kwartale, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ale twierdzi, że trendy związane z pracą z domu i silna sprzedaż internetowa zwiększyły ogólną działalność.

Chociaż rekord jest w dużej mierze symboliczny, podkreśla sukces prezesa Tima Cooka w zmianie wizerunku firmy. Inwestorzy zaczęli postrzegać Apple w mniejszym stopniu jako producenta sprzętu, a bardziej jako producenta oprogramowania, na co wskazuje szybko rosnący stosunek ceny do zysku, który obecnie wynosi ponad 33.

Apple potrzebował 42 lat, aby osiągnąć wartość 1 biliona dolarów. osiągnięcie 2 bilionów dolarów zajęło dwa lata - pisze New York Times. Jeszcze bardziej oszałamiające jest, według gazety, że cały drugi bilion dolarów Apple osiągnął w ciągu ostatnich 21 tygodni, podczas gdy światowa gospodarka skurczyła się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w wyniku pandemii koronawirusa. Jeszcze w połowie marca wartość Apple spadła poniżej 1 biliona dolarów po tym, jak giełda pogrążyła się w recesji w związku z koronawirusem. 23 marca, kiedy giełda osiągnęła najniższy poziom w tym roku, Rezerwa Federalna ogłosiła nowe plany, co uspokoiło inwestorów. Od tego czasu rynek akcji - a zwłaszcza walory Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet i Facebook - znacznie się rozwinął, a S&P 500 osiągnął we wtorek nowy rekord. Inwestorzy wpompowali miliardy dolarów w technologiczne behemoty zakładając, że ich ogromne rozmiary i moc posłużą za schronienie przed recesją wywołaną pandemią. Łącznie wartość tych pięciu firm wzrosła o prawie 3 biliony dolarów od 23 marca, czyli prawie tyle samo, co łącznie kolejnych 50 najcenniejszych spółek S&P 500, w tym Berkshire Hathaway, Walmart i Disney, według S&P Global, firmy zajmującej się analizą rynku. Sama wycena Apple rosła o około 6,8 miliarda dolarów dziennie, więcej niż wartość American Airlines.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?