15 października ruszyły testy raportowania według Jednolitego Europejskiego Formatu Elektronicznego (ang. European Single Electronic Format, ESEF). Potrwają do 29 października. Z rynku płyną głosy, że okres ten jest za krótki.
Audytorzy o zmianach
– Z punktu widzenia audytora ważne jest, by była powszechna dostępność do bramki testowej dla każdej spółki giełdowej. Obecnie nieliczne grupy zakwalifikowały się do testów, nie znamy też kryteriów doboru próby w tym zakresie – mówi Jan Letkiewicz, partner zarządzający Grant Thornton. Dodaje, że znaczna część emitentów zakupiła już odpowiednie oprogramowanie do przygotowania raportów inlineXBRL i jest merytorycznie przygotowana do zmian w raportowaniu. – Niestety, brak możliwości podejścia do testów w tym zakresie powoduje niepewność co do poprawności zakończonych prac – podkreśla.
Audytorzy zgodnie twierdzą, że ESEF jest znaczącą zmianą. Podkreślają, że wymaga on instalacji dedykowanego oprogramowania do wygenerowania plików XBRL/XHTML, dlatego udostępnienie bramki testowej jest bardzo przydane dla spółek, które już zdecydowały się na wdrożenie takiego narzędzia i będą w stanie skorzystać z opcji przetestowania poprawności pliku. – Wiele podmiotów nie podjęło jeszcze decyzji o wyborze narzędzia lub nie zakończyło jego wdrożenia, co może uniemożliwić przetestowanie plików. Informacja zwrotna na temat ewentualnych błędów będzie bardzo przydatna dla dostawców oprogramowania ESEF, gdyż jest to nowy wymóg i doświadczenia w tym zakresie są ograniczone. Patrząc z tej perspektywy, zakończenie testów do końca października ma sens, gdyż daje firmom i dostawcom IT czas na dostosowania narzędzi i procesów do nowych wymagań – uważa z kolei Adam Czechanowski, partner associate z Deloitte. Natomiast Marek Gajdziński, szef działu audytu w KPMG w Polsce, ocenia, że do efektywnego przeprowadzenia transpozycji przepisów UE do sprawozdawczości MSSF niezbędne są też działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym. – Na dzisiaj nieznane są jeszcze zmiany prawne, w tym ustawy o rachunkowości i ustawy o biegłych rewidentach, które mają doprecyzować unijne przepisy – podkreśla.
Szansa dla dostawców oprogramowania
Pełne ręce roboty mają firmy IT. Comarch informuje, że rozpoczął przygotowania do zapowiadanych zmian w zakresie ESEF zarówno jako dostawca systemów IT, jak i spółka notowana na giełdzie już w 2017 r.
– Pierwszą wersję aplikacji Comarch ESEF udostępniliśmy w kwietniu. Wtedy też ruszyliśmy z kampanią informacyjną oraz cyklem bezpłatnych szkoleń i webinariów. Widzieliśmy duże zainteresowanie i obecnie z naszego narzędzia korzysta już ponad 30 giełdowych spółek – mówi Paweł Krupa, menedżer systemów Comarch ERP.