E-Forum Inwestycyjnego „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”. Sierakowska: Surowce wciąż relatywnie tanie

Przyszły rok, ale także i kolejne lata mogą być dobrym okresem dla metali rozumianych bardzo szeroko – mówiła Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ, podczas E-Forum Inwestycyjnego „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 16.12.2021 16:08

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Kończący się rok chyba można nazwać rokiem surowców?

Tak, to był rok surowców i to pod wieloma względami. Natomiast to oczywiście też nie jest tak, że w 2021 r. każdy surowiec radził sobie bardzo dobrze. Były okresy bardzo dynamicznych ruchów, zwyżek na wielu surowcach i to napędzało zainteresowanie inwestorów. Warto też jednak wspomnieć o tych surowcach, które radziły sobie słabiej niż chociażby w 2020 r. Wystarczy tutaj wymienić metale szlachetne, które nie zachwycały.

W ostatnich tygodniach nie tylko metale szlachetne rozczarowywały. Na wielu rynkach doszło do korekty. To tylko chwilowy postój czy już prawdziwe hamowanie?

Wszystko zależy oczywiście od tego, o jakich surowcach mówimy. Generalnie jednak wydaje mi się, że rynek surowców jako całość nie pokazał jeszcze na co go stać. Wiele surowców jest wciąż relatywnie tanich w stosunku do tego, jak wyceniane są inne klasy aktywów. Uważam więc, że można znaleźć naprawdę ciekawe pomysły inwestycyjne. Interesująco wyglądają wspomniane już metale szlachetne. Moim zdaniem ich wycena jest relatywnie niska w stosunku do innych aktywów. To, co działo się na rynku złota, było też pochodną działań i komunikacji ze strony Fed i mocnego dolara. Rezerwa Federalna zacieśnia politykę pieniężną, natomiast to powinno być już w cenach, co zresztą było widać po reakcji rynkowej na środowe decyzje Fed.

Co oprócz metali szlachetnych może błyszczeć na szeroko rozumianym rynku surowców w 2022 r.?

Patrząc całościowo na rynek, to wierzę w metale i nie mam tutaj na myśli jedynie metali szlachetnych. Uważam, że również wiele metali przemysłowych może mieć nadal dobre miesiące, a nawet lata. Widać chociażby pojawiające się problemy z wydobyciem, czego doświadcza rynek miedzi. Mówiąc więc krótko: przyszły rok, ale także i kolejne lata mogą być dobrym okresem dla metali rozumianych bardzo szeroko.

Inwestycje
Adam Szyszka, profesor SGH: Efekt św. Mikołaja – jak pomóc szczęściu?
Inwestycje
Wymogi ujawnieniowe ESRS S1
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Inwestycje
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Hossa może wrócić na GPW w 2025 r. Które sektory będą mocne?
Inwestycje
Michał Kobza, GPW: Promocja na ETF-y przedłużona, ale...