Zapaść w przemyśle rozpoczęła się już w marcu, wraz z wprowadzeniem przez rząd ograniczeń aktywności ekonomicznej w celu stłumienia epidemii Covid-19. Wtedy jednak produkcja zmalała o zaledwie 2,3 proc. rok do roku, co wpłynęło na szacunki dotyczące kwietnia.
Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się spadku produkcji o 12,4 proc. rok do roku, a najbardziej ostrożne szacunki zakładały jej tąpnięcie o około 18 proc. rok do roku. W rzeczywistości, jak podał w czwartek GUS, produkcja zanurkowała o 24,6 proc. rok do roku (a w stosunku do marca o 25,5 proc.).
Dla porównania, największy dotychczas spadek produkcji w ostatnich 20 latach, w styczniu 2009 r., sięgnął 15,3 proc. rok do roku.
Stosunkowe dobre wyniki polskiego przemysłu w marcu były wynikiem korzystnego układu kalendarza. Po wyeliminowaniu tego rodzaju czynników produkcja spadła wówczas o 4,8 proc. rok do roku i 7,2 proc. miesiąc do miesiąca. W kwietniu tak liczona produkcja załamała się – odpowiednio - o 24,7 proc. i 20,8 proc.
Zaledwie cztery spośród 34 działów przemysłu cieszyły się w kwietniu wzrostem produkcji. Najbardziej, o 14,8 proc. rok do roku, wzrosła produkcja wyrobów farmaceutycznych. W stosunku do marca spadła jednak o 37,2 proc., co sugeruje, że boom w tej branży już wygasa.