Zdążmy na rewolucję 4.0

Polska doświadczyła dwóch fal deindustrializacji, a dziś stoi przed ogromnym wyzwaniem, by wykorzystać szansę trwającej rewolucji przemysłowej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 08.06.2018 05:00

Minister edukacji Anna Zalewska (pierwsza z lewej) zachęcała biznes do współpracy z nauką. Minister

Minister edukacji Anna Zalewska (pierwsza z lewej) zachęcała biznes do współpracy z nauką. Minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła wagę stabilności systemu podatkowego. Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, mówił o wadze reform gospodarczych rządu, a premier Mateusz Morawiecki zapraszał do cyfrowej rewolucji.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Gośćmi kongresu byli politycy i inwestorzy.

Gośćmi kongresu byli politycy i inwestorzy.

Fotorzepa

.

Cezary Kochalski, doradca prezydenta Dudy, oraz Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.

Cezary Kochalski, doradca prezydenta Dudy, oraz Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.

Fotorzepa

.

Przemówienia premiera Morawieckiego podczas kongresu słuchano przy pełnej sali, na której obecny był

Przemówienia premiera Morawieckiego podczas kongresu słuchano przy pełnej sali, na której obecny był zarząd spółki Gremi Media, wydawcy „Parkietu" i „Rzeczpospolitej”.

Fotorzepa

.

Polskie firmy muszą nabrać apetytu na świat – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Polskie firmy muszą nabrać apetytu na świat – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Fotorzepa

.

Mateusz Morawiecki otworzył czwartkowy kongres na GPW. Na zdjęciu z Bogusławem Chrabotą, redaktorem

Mateusz Morawiecki otworzył czwartkowy kongres na GPW. Na zdjęciu z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”.

Fotorzepa

.

– Polska gospodarka musi wykorzystać pierwszą od 100 lat okazję, na którą składają się: dobra sytuacja gospodarcza, suwerenność kraju i szansa na dołączenie do czwartej przemysłowej rewolucji, która prowadzi w stronę digitalizacji – mówił w czwartek premier Morawiecki, gdy otwierał Kongres 100 Lat Polskiej Gospodarki w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.

Nadrobić lata deindustrializacji

Premier podkreślił w wystąpieniu, że w XX wieku polska gospodarka przeszła dwie wielkie fale niszczenia jej przemysłu podczas wojen światowych, a następnie 45 lat nieefektywnej odbudowy. Dopiero po roku 1989 nastał czas reform, podczas których kraj nie uniknął błędów, choć części poważnych problemów udało się jednak zapobiec. – Po ogromnych postępach w ciągu ostatnich 30 lat jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Rosja i Ukraina pokazują nam, jak wielkich błędów uniknęliśmy, nie dotknęła nas oligarchizacja kraju – mówił Morawiecki. Premier dodał, że rozumie współczesną suwerenność kraju jako politykę gospodarczą dostosowaną do bagażu przeszłości, ale skierowaną na szanse przyszłości.

Dodał, że Polska nie mogła w pełni wykorzystać potencjału poprzednich rewolucji przemysłowych. – Obecność w tej czwartej, cyfrowej rewolucji, która w dużym stopniu redefiniuje przemysł na całym świecie, jest dla nas kluczowa – podkreślał premier.

„Dane płynące z gospodarki dają powody do satysfakcji. Czy jednak mamy gwarancje, że będą one trwałe?" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez Cezarego Kochalskiego, doradcę prezydenta. Duda podkreślił, że mimo reform po 1989 r. Polska nie uniknęła niesprawiedliwości. „Jest ogromnie ważne, by w przyszłości działania rozwojowe zapewniły naszemu krajowi równomierny wzrost" – napisał prezydent.

Stabilność i przewidywalność

Konkurencyjność Polski pod względem kosztów pracy odchodzi w przeszłość. – Dziś doszliśmy do tego, by zacząć konkurować jakością i technologią – powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów. Przyznała, że jej rolą jest zapewnienie stabilności sektora finansów publicznych. – Transparentność i przewidywalność tego systemu jest wskazywana przez przedsiębiorców jako największe wyzwanie – dodała.

Wyzwaniem w oczach minister przedsiębiorczości i technologii jest wypchnięcie polskich firm w świat, w Polsce musimy zatrzymać technologiczne talenty, a naukę skłonić do współpracy z biznesem. – Nie umiemy jeszcze komercjalizować wyników prac badawczo-rozwojowych. Musimy się tego uczyć od najlepszych, inspiracją mogą być Izrael czy USA – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem