Nvidia: „zieloni” nie tracą impetu

Na grach zarabiają nie tylko ich wydawcy i producenci. Świadczą o tym m.in. wyniki twórcy procesorów graficznych.

Aktualizacja: 28.08.2020 16:07 Publikacja: 28.08.2020 15:59

Nvidia: „zieloni” nie tracą impetu

Foto: Bloomberg

Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ

Kolejną firmą pod lupą w cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest producent procesorów graficznych Nvidia. Notowania założonej w 1993 r. przez Jen-Hsun Huanga firmy wzrosły od początku roku o 110,5 proc., a za jej walory trzeba obecnie zapłacić ponad 500 dolarów, co przekłada się na kapitalizację ponad 311 mld dolarów.

Firma, która jest jedną z największych w swojej branży, wypracowała w II kw. 3,86 mld dolarów przychodów, co jest wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o niemal 50 proc. Zyski w tym okresie zwiększyły się zaś o 12,7 proc., do 622 mln dolarów. Co ważne, pierwszy raz to produkty i usługi związane z przetwarzaniem  danych przyniosły większe przychody niż produkty wykorzystywane przez giełdowych graczy (segment związany z grami odpowiadał za 1,65 mld dolarów przychodów, a z przetwarzaniem danych – 1,75 mld dolarów).

Pewną, choć zapewne nie decydującą, zachętę dla akcjonariuszy może stanowić dywidenda wypłacana co kwartał w wysokości 0,16 dolara na akcję, co daje stopę 0,13 proc.

Zdaniem Huanga, pomimo negatywnego wpływu pandemii na platformy wizualizacyjne i rynek automotive, spółka jest dobrze przygotowana do rozwoju za sprawą wzmożonego zainteresowania grami, przetwarzaniem danych w chmurze czy autonomicznymi maszynami. Sądzi on, że w przyszłości te dziedziny rozwoju napędzą kolejną rewolucję przemysłową.

Flagowym produktem Nvidii są karty graficzne, które są kupowane dzięki dobrej wydajności oraz parametrom. Dodatkowo firma udziela się również w innych gałęziach innowacji jak wspomniane wyżej platformy wizualizacyjne, czyli technologie pozwalające m.in dzielenie się mocą obliczeniową procesorów graficznych, umożliwiające obliczenia związane z przetwarzaniem grafiki. Nad tymi projektami spółka współpracuje m.in. z Microsoftem, Acerem i Dellem. Natomiast w branży automotive Nvidia połączyła siły z Mercedesem, którego pojazdy od 2024 r. będą korzystały z oprogramowania amerykańskiej firmy.

Spółka zadebiutowała na giełdzie w 1999 r., jednak przez dłuższy czas jej notowania nie osiągały zawrotnych wartości, a psychologiczną barierę 100 dolarów za walor przekroczyły dopiero pod koniec 2016 r. Prawdziwy boom na jej akcje rozpoczął się w marcu br. w momencie wybuchu pandemii. Podobnie jak w przypadku innych spółek technologicznych, inwestorzy dobrze ocenili jej perspektywy rozwoju w dobie koronawirusa oraz zaangażowanie w rynek gier. Dodatkowym aspektem świadczącym o sile firmy jest również stabilny, ten sam od wielu lat zarząd.

W najbliższy wtorek spółka organizuje konferencję, podczas której mogą pojawić się informacje dotyczące nowego modelu kart graficznych. Ponadto Nvidia negocjuje przejęcie za ponad 50 mld dolarów ARM, brytyjskiej firmy zajmującej się projektowaniem mikroprocesorów.

Perspektywy rozwoju Nvidii, czyli możliwość realizacji projektów oraz współpracy z największymi przedsiębiorstwami rynku technologicznego, jak i styuacja związana z koronawirusem, która najbardziej wpłynęła na skok notowań (od 19 marca cena za walor podskoczyła o ponad 137 proc.), sugerują, że dopóki zagrożenie pandemią nie ustąpi, Nvidia wciąż może budzić spore zainteresowanie. Podobnego zdania są eksperci, którzy prognozują wzrost sprzedaży w obecnym roku obrotowym o 44,7 proc., do 15,8 mld dolarów.

Codziennie analizujemy wybraną, ciekawą spółkę z zagranicznych parkietów. Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali spółkę wskazaną przez Ciebie, napisz na [email protected]

Wszystkie wcześniejsze analizy znajdziesz pod adresem: parkiet.com/zagraniczna-spolka-dnia

Zagraniczna Spółka Dnia
Wyniki wracają na dobre tory
Zagraniczna Spółka Dnia
Pierwsze dostawy do klientów
Zagraniczna Spółka Dnia
Zagrożenie pandemią spada, a wyniki idą w górę
Zagraniczna Spółka Dnia
Technologiczny gigant przejdzie rebranding?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Zagraniczna Spółka Dnia
Alcoa płynie na aluminiowej hossie
Zagraniczna Spółka Dnia
Stabilnie na trudnym rynku