Wolniejszy wzrost cen usług obniża amerykańska inflację

Indeks cen towarów i usług konsumenckich za maj w ujęciu miesięcznym został obniżony przez utrzymujący się gwałtowny spadek cen dóbr trwałych, spadek cen energii, płaskie ceny żywności oraz najniższe ceny „usług podstawowych”.

Publikacja: 13.06.2024 08:24

Wolniejszy wzrost cen usług obniża amerykańska inflację

Foto: AFP

parkiet.com

Na usługi podstawowe składają się usługi mieszkaniowe i usługi z wyłączeniem mieszkalnictwa. Od stycznia 2023 r. ceny usług mieszkaniowych w dalszym ciągu osiągały nowe maksima, a usługi z wyłączeniem mieszkań również utrzymywały się na wysokim poziomie.

Jak jednak podkreśla Wolf Richter, według danych Biura Statystyk Pracy tempo wzrostu od końca 2021 r. jest "oszałamiającym, odstającym ruchem kręgosłupa szyjnego". Zaczniemy zatem od tej wartości odstającej, ponieważ jest tak duża, a usługi podstawowe są tak duże – odpowiadają za 65 proc. całkowitego CPI – i ponieważ ta wartość odstająca wpłynęła na wszystko inne.

Wolny wzrost bazowego CPI

CPI usług podstawowych wzrósł w maju o 2,7 proc. w ujęciu rocznym w stosunku do kwietnia (0,22 proc. nie w ujęciu rocznym), co stanowi najmniejszy wzrost od października 2021 r. Tego rodzaju wartości odstające nie tworzą trendu; wkrótce się odwrócą, jak pokazały wszystkie inne wartości odstające w usługach podstawowych. Ta ogromna wartość odstająca z jednego miesiąca obniżyła odczyt za sześć miesięcy. Sześciomiesięczny wskaźnik CPI w usługach podstawowych wzrósł o 5,5 proc. w ujęciu rocznym, co stanowi pierwsze spowolnienie od października 2023 r.

Bazowy CPI wzrósł w maju o 2,0 proc. w ujęciu rocznym (0,163 proc. nie w ujęciu rocznym) w stosunku do kwietnia, co jest najmniejszym wzrostem od sierpnia 2021 r.  – Zawirowania z miesiąca na miesiąc mogą być szalone, a ten był spowodowany wywołującą ból kręgosłupa wartością odstającą w CPI usług podstawowych – pisze Richter.

Sześciomiesięczny bazowy wskaźnik CPI, który niweluje większość miesięcznych zmian, wzrósł o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, co stanowi pierwsze spowolnienie po pięciu miesiącach przyspieszeń z rzędu.

·      Bazowy CPI w usługach podstawowych wzrósł w maju o 5,2 proc. rok do roku, mniej więcej w tym samym, gorącym tempie ósmy miesiąc z rzędu.

·       Bazowy CPI dóbr trwałych – po gwałtownym wzroście w czasie pandemii – spada od połowy 2022 r., na co wpływa spadek cen pojazdów używanych. W maju CPI dóbr trwałych spadł o 3,8 proc. rok do roku, co stanowi największy spadek od 20 lat.

·       Bazowy CPI, po wyłączeniu żywności i energii, wzrósł o 3,4 proc. rok do roku, kontynuując spowolnienie, spowolnione przez gwałtowny spadek cen dóbr trwałych.

Ogółem CPI wzrósł o 3,3 proc. rok do roku. Od czerwca 2023 r., kiedy osiągnął najniższy poziom w cyklu wynoszący 3,0 proc., utrzymuje się zasadniczo w tym samym wąskim przedziale.

CPI w nieruchomościach

Czynsz w głównym miejscu zamieszkania CPI wzrósł o 4,8 proc. w ujęciu rocznym w maju w porównaniu z kwietniem, co oznacza przyspieszenie w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Odczyt trzymiesięczny wzrósł o 4,7 proc., co stanowi najmniejszy wzrost od października 2021 r.

Wskaźnik CPI czynszów stanowi 7,6 proc. całkowitego CPI. Opiera się ona na czynszach rzeczywiście płaconych przez najemców, a nie na stawkach żądań za reklamowane lokale do wynajęcia. Badanie obejmuje tę samą dużą grupę domów i mieszkań na wynajem na przestrzeni czasu i śledzi czynsze, które faktycznie płacili w tych lokalach obecni najemcy

Wskaźnik ekwiwalentu czynszu właścicieli wzrósł o 5,3 proc. w ujęciu rocznym w maju w porównaniu z kwietniem, co oznacza przyspieszenie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Pozostaje w przedziale, którego najniższym poziomem był sierpień 2023 r. (+5,1 proc.).

Trzymiesięczny wskaźnik CPI OER również wzrósł o 5,3 proc. w ujęciu rocznym, mniej więcej tyle samo, co w poprzednim miesiącu.

Indeks OER stanowi 26,6 proc. całkowitego CPI. Jego zadaniem jest oszacowanie inflacji „schronienia” jako usługi dla właścicieli domów – jako zamiennika usług, za które płacą właściciele domów, takich jak odsetki, ubezpieczenie właściciela domu, opłaty HOA, utrzymanie i podatki od nieruchomości. W przybliżeniu opiera się to na szacunkach dużej grupy właścicieli domów, za które wynajmuje się ich dom, przy założeniu, że właściciel domu będzie chciał zrekompensować wzrost kosztów poprzez podniesienie czynszu.

Wykres Dnia
Rosną oczekiwania spadku jena
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Wykres Dnia
Goldman Sachs: nadszedł czas, aby zmniejszyć ryzyko portfela
Wykres Dnia
Skończyły się już pandemiczne oszczędności Amerykanów. Spadnie konsumpcja?
Wykres Dnia
Japoński jen najsłabszy wobec dolara od 1986 roku
Wykres Dnia
Ceny amerykańskich domów rosną w rekordowym tempie
Wykres Dnia
Japońskiej walucie grozi spadek do 170 jenów za dolara