Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.07.2017 11:04 Publikacja: 23.07.2017 11:04
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski "Jan" Bartosz Jankowski
Wycofanie się ekipy rządzącej z podwyżki opłaty paliwowej oddaliło groźbę szybkiego wzrostu cen oleju napędowego, benzyny i autogazu. W efekcie firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne, a także podmioty korzystające z ich usług nie muszą już tak bardzo obawiać się pogorszenia swojej kondycji finansowej.
– Podobnie jak cały rynek obserwujemy nieco niższe koszty paliwa w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo że różnica nie jest znacząca, pozytywnie wpływa na stabilność cen i kosztów ogólnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa – mówi Andrzej Klimek, wiceprezes OT Logistics. Jednocześnie spółka widzi jednak rosnące oczekiwania płacowe, szczególnie w obszarach, w których wymagani są wykwalifikowani specjaliści czy np. kierowcy. – W całorocznych planach przyjmujemy pewne założenia dotyczące m.in. cen energii i paliw, jednak nie możemy mieć wpływu na zdarzenia szokowe w światowej gospodarce lub nowe regulacje. Dotykają one jednak wszystkich, więc nie zmieniają znacząco sytuacji konkurencyjnej na rynku – twierdzi Klimek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To konsekwencja znaczącego spadku zrealizowanych przewozów oraz przeszacowania taboru kolejowego. Od lata ubiegłego roku spółka przeprowadza działania naprawcze. W czerwcu zaprezentuje sformalizowany plan restrukturyzacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
To dokument przyznający związkom zawodowym i pracownikom kolejowej spółki określone uprawnienia. Za zgodną sędzi-komisarza odstąpiono od niego ze skutkiem od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego PKP Cargo, czyli od 27 lipca 2024 r.
Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) mocno zwiększy wydatki. Na 2025 r. zaplanowała ogłoszenie przetargów dotyczących budowy i modernizacji linii o wartości ok. 16 mld zł.
Trump zasugerował cięcia ceł na samochody, ale wśród inwestorów utrzymuje się duża niepewność.
W tym roku pod względem tzw. pracy przewozowej udziały spółki wynoszą już tylko 26,1 proc., a pod względem masy 27,3 proc.
Wielton Defence, spółka z grupy Wielton, pozyskała pierwszy kontrakt w sektorze obronności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas