Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami

Prezes urzędu antymonopolowego walczy od dawna z wprowadzającymi w błąd informacjami o cenach abonamentów za telefon i internet. Zarzuty postawił dwóm kolejnym operatorom. To może nie być koniec.

Publikacja: 22.01.2025 10:16

Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami

Foto: Adobe Stock

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmom telekomunikacyjnym P4 (Play) oraz Netii (Grupa Cyfrowy Polsat) zarzuty wprowadzania w błąd konsumentów.

UOKiK o praktykach firm telekomunikacyjnych: nie powinno się reklamować cen po rabatach 

Zdaniem urzędu, telekomy prezentowały ceny usług pomniejszone o rabaty za zgody marketingowe i przesyłanie e-faktur nie informując o tym wystarczająco wyraźnie. 

„Cena jest czynnikiem, który przykuwa uwagę i według którego można porównywać oferty. Wysokość miesięcznych opłat za świadczone usługi często ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zapoznaniu się z ofertą danego przedsiębiorcy i związaniu się z nim umową. Konsumenci powinni być od początku jasno informowani o tym, ile i za co płacą, a także jakie są ewentualne warunki tej ceny” – podaje UOKiK.

Czytaj więcej

Play liderem w pozyskiwaniu klientów w ub.r. Jakie wyniki mieli inni operatorzy?

Play i Netia z zarzutami urzędu

„Zarówno P4 (operator sieci Play) jak i Netia w przekazach reklamowych oraz podczas telefonicznych rozmów sprzedażowych prezentują ceny swoich usług uwzględniające rabaty - po 5 zł miesięcznie za wyrażenie zgód marketingowych oraz za wybór faktury w formie elektronicznej” - tłumaczy.

„Konsumenci mogą nie wiedzieć, że cena jest czymś uwarunkowana. W zależności od środka komunikacji (reklamy, rozmowa z konsultantem) spółki nie przedstawiają ceny bez rabatów lub informacji o rodzajach i wysokości rabatów uwzględnionych w cenie, bądź robią to w sposób nieczytelny lub na zbyt późnym etapie zawierania umowy. Klienci, którzy ostatecznie nie chcą korzystać z e-faktury ani zgadzać się na marketing, muszą płacić łącznie o 10 zł wyższy miesięczny abonament niż wskazywała oferta, na którą się decydowali” – wylicza UOKiK.

Komu jeszcze grożą kary za ceny bez rabatów w reklamach? 

Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółkom P4 oraz Netia grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu. To oznacza potencjalnie sumy idące w setki milionów złotych. Będzie można je oszacować, gdy telekomy pokażą wyniki roczne.

Z tym że warto zauważyć od razu, iż do płatności takich grzywien praktycznie nie dochodzi. 

Jak informuje UOKiK, trwają postępowania wyjaśniające dot. Orange Polska, Canal+ Polska, T-Mobile Polska i operatora sieci Plus (także grupa Cyfrowy Polsat). Wcześniej zarzuty w analogicznej kwestii urząd postawił operatorom kablowym: Vectrze i Multimediom.

Rabaty w ofertach telekomów budziły wątpliwości UOKiKu także w innych sytuacjach. 

Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie
Technologie
Powstają nowe komórkowe sieci do zadań specjalnych
Technologie
Raport PIE: fuzja telekomów w Polsce ze szkodą dla użytkowników
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę