Nvidia, firma będąca czołowym kreatorem najnowocześniejszych procesorów graficznych, stała się największą spośród spółek notowanych na giełdach globalnych. Jej akcje zyskały podczas wtorkowej sesji 3,5 proc., a kapitalizacja sięgnęła 3,34 bln dol. (w środę giełdy w USA były zamknięte z powodu Dnia Wyzwolenia, więc nie handlowano akcjami Nvidii na rynku publicznym).
Prześcignęła więc pod tym względem dotychczasowego lidera – Microsoft, który na zamknięciu wtorkowej sesji był wart 3,32 bln dol. Nieco wcześniej pobiła pod względem kapitalizacji koncern Apple wart 3,29 bln dol. O ile niedawno wartość rynkowa Nvidii przewyższyła kapitalizację całego niemieckiego rynku akcji, to we wtorek stała się większa od wartości rynków francuskiego i brytyjskiego (będącego największym rynkiem akcji w Europie). Ponadto kapitalizacja Nvidii stała się większa od nominalnego PKB Francji.
Jak dużo zyskały akcje Nvidii w ostatnich latach?
Akcje Nvidii zyskały od początku roku już 181 proc., podczas gdy papiery Microsoftu zdrożały w tym czasie tylko o 19 proc. Przez ostatnie pięć lat papiery Nvidii zyskały natomiast aż 3477 proc. Rosły więc dużo mocniej niż na przykład bitcoin, który zdrożał w tym czasie o prawie 450 proc.
Kapitalizacja spółki sięgnęła 1 bln dol. w maju 2023 r., 2 bln dol. w lutym 2024 r., a poziom 3 bln dol. przekroczyła w czerwcu. Wzrost cen akcji Nvidii był tak szybki, że nie zdążono jeszcze włączyć tej spółki do indeksu Dow Jones Industrial Average, w którego skład wchodzą akcje 30 największych amerykańskich spółek.
Silne zwyżki cen akcji sprawiły, że majątek Jensena Huanga, prezesa i współzałożyciela Nvidii, w ciągu półtora roku powiększył się o 93 mld dol., do 112 mld dol. Huang znalazł się dzięki temu na 12. miejscu w rankingu miliarderów agencji Bloomberga