Grupa Iliad i należąca do niej w Polsce Grupa P4 opublikowały we wtorek wyniki za trzeci kwartał. Thomas Reynaud, prezes Iliadu, podkreślał podczas konferencji dla inwestorów, jak ważne jest, aby telekom rósł. W tej branży nie jest to łatwe. – Na wszystkich trzech rynkach działalności byliśmy w trzecim kwartale liderami przyłączeń netto nowych użytkowników – podkreślał. Nie wykluczył udziału Iliadu w konsolidacji rynku we Włoszech. Pytany, czy Iliad otrzymał zaproszenie do udziału w przejęciu belgijskiego Proximusa, którego 6 proc. właśnie kupi Xavier Neil, główny akcjonariusz Iliadu, pozostało jednak bez odpowiedzi.
Trudna integracja
To, że trudno rośnie się telekomowi bez przejęć, pokazują transakcje realizowane w ostatnich latach również w Polsce. Nawet na wyniki Grupy P4 w III kwartale br. miały wpływ – choć niewielki – zakupy małych operatorów. Telekom kierowany przez Jean-Marca Hariona w trzy miesiące powiększył statystyki o 120 tys. użytkowników usług komórkowych, z czego 104 tys. w segmencie kontraktowym. To najlepszy rezultat na tle największych konkurentów. Z drugiej strony grono abonentów usług przewodowego internetu i telewizji Grupy P4 urosło w tym czasie, ale tylko o 19 tys.
„Wdrożenie nowych procesów komercyjnych związanych z fuzją prawną z UPC Polska sp. z o.o. (UPC), która miała miejsce w sierpniu 2023 r., spowolniło efekty komercyjne wdrażanej na początku tego roku nowej strategii konwergencji” – podał zarząd P4. Grupa P4 w kwietniu 2022 r. przejęła w transakcji wartej 7 mld zł telewizję kablową UPC w Polsce, oficjalnie dołączając do grona tzw. operatorów konwergentnych. Przebieg, a docelowo efekty tego przejęcia to jedna z ciekawszych spraw w sektorze.
Na koniec września br. Grupa P4 obsługiwała 2,02 mln klientów usług dla domu (home), czyli właśnie przewodowego internetu i płatnej telewizji. W czerwcu wykazano 2,06 mln. Mamy więc spadek. Z wyjaśnień spółki wynika, że nowe dane uwzględniają zmianę w naliczaniu klientów. Po prawnej fuzji P4 i UPC uporządkowano także bazy abonentów i usunięto dublujące się adresy.