Szwedzka grupa Ericsson udostępniła nowe wydanie raportu Ericsson Mobility Report. Czerwcowe wydanie publikacji przynosi korektę krótkoterminowych i długoterminowych prognoz Ericssona. To korekta w dół. Autorzy raportu podają, że na koniec 2022 r. na świecie użytkownicy operatorów mobilnych korzystali z 8,26 mld aktywowanych usług. To o 130 mln mniej niż w poprzedniej edycji raportu.
Zmieniła się także prognoza Ericssona do 2028 r. Analitycy firmy są zdania, że za pięć lat liczba subskrypcji usług mobilnych urośnie do 9,1 mld. To także o 130 mln mniej, niż spodziewano się wcześniej.
Eksperci Ericssona do zamknięcia tego wydania nie wyjaśnili powodu zmian. Można jednak wnosić, że dysponując ostatecznymi danymi za miniony rok, dostawca zrewidował oczekiwania na przyszłość. Autorzy raportu ścięli oczekiwania na 2028 r. wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Nadal uważają, że w 2022 r. w regionie tym nie przybyło aktywowanych usług mobilnych i nie przybędzie ich w ciągu pięciu lat. Teraz przewidują nawet ich spadek z 570 mln w ub.r. do 560 mln w końcu 2028 r. Ubytek ten widoczny jest w usługach opartych na technologii 4G. Natomiast technologia 5G wraz ze wzrostem zasięgu infrastruktury i popularyzacji urządzeń z 5G ma zyskać w ciągu pięciu lat 225 mln użytkowników w naszej części Europy.
Ericsson przekonuje, że to za sprawą 5G operatorzy odnotowali w ostatnich dwóch latach (2021–2022) w sumie 7-proc. wzrost przychodów. Patric Cerwall, szef strategii marketingowej Ericssona, przyznał przy tym, że nie ma dowodów na potwierdzenie tej tezy. – Nie obserwujemy zbytnich wzrostów cen usług telekomunikacyjnych, w związku z czym nie widzimy zbytniej korelacji między wzrostem przychodów operatorów a inflacją – zaznaczył.