Prawie 33 proc. wynosi skumulowany roczny wskaźnik wzrostu rynku gier na urządzenia wirtualnej rzeczywistości (VR) w latach 2021–2026 – wynika z raportu Research and Markets. Mocno rośnie też dział rozszerzonej rzeczywistości (AR). Globalne łączne wydatki w tych segmentach w 2022 r. miały wartość 29,3 mld USD, prognoza na 2023 r. zakłada wzrost do 41,2 mld USD, a na 2024 r. do 54,6 mld USD. W 2026 r. rynek przekroczy poziom 100 mld USD – wynika z danych Statisty.
Nie tylko gry
Na globalnych trendach skorzystać mogą też firmy znad Wisły.
– W ubiegłym roku sporo mówiło się o Metaverse i wirtualnej rzeczywistości, również w związku ze zmianą nazwy z Facebook na Meta, co zapewne podgrzewało atmosferę. Jeśli chodzi o VR, to branża wciąż ma się dobrze – mówi Adrian Łapczyński, prezes EpicVR. Dodaje, że branża gier w wirtualnej rzeczywistości ciągle rośnie. Największe zyski niepodzielnie cechują platformę Meta, czyli Oculus Quest, tam na grach VR zarabia się najwięcej.
– Jako EpicVR współpracujemy również z branżą biznesu, więc widzimy, że klienci są zainteresowani większymi projektami. Docierają do nas pytania od większych firm, gdzie te projekty z zakresu VR mają usprawnić pracę, ułatwić pewne zadania wykonywane w firmie czy szybciej przystosować ludzi do pracy – wymienia Łapczyński.