Prezes WPH: nowa strategia „do odwołania”

- Rok temu zaktualizowaliśmy strategię. Dziś pokażemy w jaką stronę chcemy zmierzać. – poinformował we wtorek dziennikarzy Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding.

Publikacja: 22.11.2022 11:22

Prezes WPH: nowa strategia „do odwołania”

Foto: Adobestock

- 2022 rok miał być swoistym „shakeupem” dot. tego w co w przyszłości chcemy inwestować, a z czego chcemy wychodzić – powiedział we wtorek Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding przy okazji omawiania wyników za III kwartał br.

Gros prezentacji poświęcił zmodyfikowanej – jak zdradził – w grudniu 2021 r. strategii WPH. Pytany do kiedy obowiązuje podał, że „każda strategia grupy obowiązuje do odwołania”.

Gdy grupa WPH wchodziła na giełdę prezentowała strategię opartą o przejęcia. - W czerwcu spłaciliśmy do zera zadłużenie wzięte z banków, by e-commerce’owe spółki kupić. To był moment rozliczenia się ze „starej” strategii e-commerce’owej z bankami i inwestorami – powiedział Świderski.

- Moim zdaniem (stara strategia – red.) była udana, ale nie możemy ignorować tego jak zmienił się świat wokół nas – powiedział prezes WPH.

- COVID był momentem prawdy. O tym, czy ktoś wygrywa, czy przegrywa zaczęły decydować takie elementy jak przewaga w call center, marketingu, logistyce – mówił prezes WPH.

Przyznał jednak też, że sytuacja po pandemiczna firmę zaskoczyła. - Byliśmy zaskoczeni tym, jak ochoczo Polacy, ale tak naprawdę także ludzie w innych krajach, wrócili do offline’owych nawyków zakupowych – powiedział Świderski. - Kolejki w centrach handlowych dla mnie są sporym zaskoczeniem – przyznał prezes WPH.

W nowej strategii ważnym elementem mają być subskrypcje serwisów grupy. - Jasnym filarem nowej strategii jest działalność reklamowa. Wzmocniliśmy ją poprzez Domodi, Benchmark i MediaPOP. Drugim filarem strategii zostały subskrypcje. Nie chcieliśmy tego komunikować, ale mogli się tego państwo spodziewać obserwując nasze akwizycje – powiedział Świderski.

WP Pilot, Audioteka i Patronite – podała dziś spółka – mają łącznie ponad 600 tys. subskrypcji.

Wg Świderskiego trzeci filar to turystyka, czwarty to finanse konsumenckie i piąty to kategoria „inne”. Trafiły do niej podmioty takie jak Selsey, Homebook, Extradom, czyli z jednej strony nowy nabytek (mniejszościowy pakiet w serwisie wnętrzarskim świadczącym również usługi logistyczne sprzedawcom mebli etc.), a z drugiej serwisy, których potencjał jest obecnie dużo słabszy niż w szczycie rozwoju gospodarczego w Polsce.

Jak mogą wyglądać wyniki grupy po modyfikacji strategii? – Trudno jest nam mówić o trendach (w wynikach – red.). Niepewność jest ogromna – powiedział prezes WPH.

- W pierwszym półroczu 2023 r. należy spodziewać się spowolnienia. Zakładamy, że odbicie nastąpi dopiero w II półroczu. Widzimy delikatne spowolnienie, natomiast cały czas rośniemy i jestem przekonany, że utrzymamy wzrost do końca roku i będziemy rosnąć zapewne też w przyszłym roku – powiedział prezes WPH.

- Nie sądzę, abyśmy pokazali w którymkolwiek z kwartałów 30-proc. wzrost EBITDA – stwierdził już w kontekście wyników WPH.

O 30 proc. wyższa niż przed rokiem była skorygowana EBITDA grupy WPH w III kw. br.

Szef WPH odniósł się również do rynku reklamy internetowej. - Jeden z domów mediowych ocenił, że rynek reklamy internetowej urósł o 9 proc. Podzielamy to spojrzenie. Cieszymy się, bo nasza spółka urosła bardziej. W III kwartale wciąż widzimy wzrosty. Liczymy, że będzie to 5-6 proc. – powiedział szef WPH. 

- W I półroczu 2023 r. oczekujemy raczej 3-, 4- proc. do 5 proc. wzrostu rynku reklamy internetowej. W II półroczu być może uda nam się wrócić do wzrostów 8-9-proc. – ocenił Świderski.

- W działalności brokerskiej upatrujemy jednego z największych motorów wzrostu w 2023 r. – powiedział Świderski.

WPH chce nadal przejmować i zapowiada dywidendę.

- Nie musimy wstrzymywać się z akwizycjami. Obecne wyceny są dla nas komfortowe. Mamy do czynienia z przeceną. Tak długo, jak wyceny będą dla nas akceptowalne, tak długo będziemy „akwizycyjni” – odpowiedział na pytanie o kolejne zakupy.

Elżbieta Bujniewicz-Belka, odpowiedzialna za finanse WPH dodała, że w 2023 r. należy spodziewać się dywidendy o „standardowej wielości” dla grupy.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją