WarnerBros. Discovery w Polsce samodzielnym bytem. Są zmiany w kierownictwie TVN

Po sfinalizowanej fuzji amerykańskich firm Discovery i Warner Media są pierwsze zmiany w polskiej części nowo powstałej grupy telewizyjnej. Należąca do niej stacja TVN ma nową prezes.

Publikacja: 21.04.2022 18:12

WarnerBros. Discovery w Polsce samodzielnym bytem. Są zmiany w kierownictwie TVN

Foto: Bloomberg

Katarzyna Kieli, dotychczas zarządzająca firmami Discovery w regionie Europy Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) będzie prezesem TVN i szefową WarnerBros.Discovery w Polsce. Taką informację otrzymali dziś pracownicy telewizyjnej stacji – przekazała nam Katarzyna Issat z biura prasowego TVN.

Jak nam wyjaśniono, Kieli nie będzie wchodzić w skład zarządu TVN.

Co ciekawe, polska część medialnego koncernu powstałego z połączenia Discovery i Warner Media, czyli WarnerBros.Discovery w Polsce (pokieruje nią Kieli w roli dyrektora generalnego) nie będzie częścią regionu EMEA. Zwierzchnictwo nad nim będzie miała Priya Dorga, obecnie szefowa dywizji EMEA i Azji w Warner Media, od 12 lat związana z tą firmą.

Co to wszystko oznacza dla polskiego nadawcy? Według Katarzyny Kieli nowa struktura zarządcza w Europie oznacza, iż Amerykanie uważają polski rynek za ważny. - Wyodrębnienie Polski jako samodzielnego rynku pokazuje jak duże znaczenie odgrywa on w Warner Bros. Discovery i jest zapowiedzią bardzo dynamicznego rozwoju i wyjątkowej oferty dla polskich widzów – mówi Katarzyna Kieli w komunikacie przekazanym nam przez biuro prasowe.

- Bardzo się cieszę, że będę mogła zaangażować się w pełni na rzecz rozwoju siły Warner Bros. Discovery w Polsce, która m.in. dzięki TVN, Playerowi i HBO wyznacza trendy na rynku polskim i jest wiodącym graczem w Europie – komentuje Kieli ponadto.

- Moim celem jest, by Warner Bros. Discovery w Polsce stał się najszybciej rozwijającą się grupą medialną rodziny Warner Bros Discovery na świecie – zapowiada Katarzyna Kieli.

Własnościowa struktura Grupy TVN była i być może nadal jest pod lupą polityków partii rządzącej w Polsce i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fakt, że kontrolny pakiet akcji stacji należy (pośrednio) do amerykańskiej firmy stał się przyczynkiem do wielomiesięcznej batalii i protestów społecznych o przedłużenie koncesji dla TVN24, informacyjnej stacji należącej do grupy.

W Sejmie grupa posłów opowiedziała się za zmianą przepisów tak, aby kontrolny pakiet w koncesjonowanym nadawcy telewizyjnym mógł należeć pośrednio i bezpośrednio jedynie do podmiotu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przyjęcie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji mogło wymusić sprzedaż pakietu kontrolnego w TVN przez Discovery.

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie cofnął projekt do Sejmu oświadczając, że go nie podpisze.

- Przepisy ograniczające strukturę własnościową w mediach są potrzebne. Jako prezydent podzielam opinię, że powinny zostać wprowadzone, ale na przyszłość – mówił przy tym Duda.

- Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Jeśli będziemy ich dotrzymywać, będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem. Chcę, aby Polska tak była postrzegana przez swoich sojuszników – dodawał odnosząc się do umowy o wspieraniu inwestycji firm amerykańskich w Polsce.

W grudniu otrzymaliśmy z KRRiT odpowiedzi na pytania dot. jej działań wobec Grupy TVN.

„W związku z planowaną fuzją koncernów Discovery i Warner Media, KRRiT wezwała spółkę TVN S.A. do udzielenia informacji o wpływie transakcji na strukturę własnościową spółki oraz udzielone jej koncesje. W odpowiedzi nadawca zaznaczył, że fuzja będzie wiązała się z uzyskaniem odpowiednich zgód wymaganych przez przepisy prawa i regulacje obowiązujące w wielu jurysdykcjach, w tym zgód antymonopolowych, co stanowić będzie długotrwały proces” – poinformowała w odpowiedzi na nasze pytania KRRiT.

„Krajowa Rada podejmie dalsze kroki po sfinalizowaniu transakcji i zbada cały proces w świetle ustawy o radiofonii i telewizji oraz Stanowiska KRRiT z dnia 12 czerwca 2007 roku w sprawie zapisów właścicielskich” – dodano wówczas.

Do finalizacji fuzji Warner Media i Discovery doszło 8 kwietnia br.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje