WarnerBros. Discovery w Polsce samodzielnym bytem. Są zmiany w kierownictwie TVN

Po sfinalizowanej fuzji amerykańskich firm Discovery i Warner Media są pierwsze zmiany w polskiej części nowo powstałej grupy telewizyjnej. Należąca do niej stacja TVN ma nową prezes.

Publikacja: 21.04.2022 18:12

WarnerBros. Discovery w Polsce samodzielnym bytem. Są zmiany w kierownictwie TVN

Foto: Bloomberg

Katarzyna Kieli, dotychczas zarządzająca firmami Discovery w regionie Europy Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) będzie prezesem TVN i szefową WarnerBros.Discovery w Polsce. Taką informację otrzymali dziś pracownicy telewizyjnej stacji – przekazała nam Katarzyna Issat z biura prasowego TVN.

Jak nam wyjaśniono, Kieli nie będzie wchodzić w skład zarządu TVN.

Co ciekawe, polska część medialnego koncernu powstałego z połączenia Discovery i Warner Media, czyli WarnerBros.Discovery w Polsce (pokieruje nią Kieli w roli dyrektora generalnego) nie będzie częścią regionu EMEA. Zwierzchnictwo nad nim będzie miała Priya Dorga, obecnie szefowa dywizji EMEA i Azji w Warner Media, od 12 lat związana z tą firmą.

Co to wszystko oznacza dla polskiego nadawcy? Według Katarzyny Kieli nowa struktura zarządcza w Europie oznacza, iż Amerykanie uważają polski rynek za ważny. - Wyodrębnienie Polski jako samodzielnego rynku pokazuje jak duże znaczenie odgrywa on w Warner Bros. Discovery i jest zapowiedzią bardzo dynamicznego rozwoju i wyjątkowej oferty dla polskich widzów – mówi Katarzyna Kieli w komunikacie przekazanym nam przez biuro prasowe.

- Bardzo się cieszę, że będę mogła zaangażować się w pełni na rzecz rozwoju siły Warner Bros. Discovery w Polsce, która m.in. dzięki TVN, Playerowi i HBO wyznacza trendy na rynku polskim i jest wiodącym graczem w Europie – komentuje Kieli ponadto.

- Moim celem jest, by Warner Bros. Discovery w Polsce stał się najszybciej rozwijającą się grupą medialną rodziny Warner Bros Discovery na świecie – zapowiada Katarzyna Kieli.

Własnościowa struktura Grupy TVN była i być może nadal jest pod lupą polityków partii rządzącej w Polsce i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fakt, że kontrolny pakiet akcji stacji należy (pośrednio) do amerykańskiej firmy stał się przyczynkiem do wielomiesięcznej batalii i protestów społecznych o przedłużenie koncesji dla TVN24, informacyjnej stacji należącej do grupy.

W Sejmie grupa posłów opowiedziała się za zmianą przepisów tak, aby kontrolny pakiet w koncesjonowanym nadawcy telewizyjnym mógł należeć pośrednio i bezpośrednio jedynie do podmiotu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przyjęcie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji mogło wymusić sprzedaż pakietu kontrolnego w TVN przez Discovery.

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie cofnął projekt do Sejmu oświadczając, że go nie podpisze.

- Przepisy ograniczające strukturę własnościową w mediach są potrzebne. Jako prezydent podzielam opinię, że powinny zostać wprowadzone, ale na przyszłość – mówił przy tym Duda.

- Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Jeśli będziemy ich dotrzymywać, będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem. Chcę, aby Polska tak była postrzegana przez swoich sojuszników – dodawał odnosząc się do umowy o wspieraniu inwestycji firm amerykańskich w Polsce.

W grudniu otrzymaliśmy z KRRiT odpowiedzi na pytania dot. jej działań wobec Grupy TVN.

„W związku z planowaną fuzją koncernów Discovery i Warner Media, KRRiT wezwała spółkę TVN S.A. do udzielenia informacji o wpływie transakcji na strukturę własnościową spółki oraz udzielone jej koncesje. W odpowiedzi nadawca zaznaczył, że fuzja będzie wiązała się z uzyskaniem odpowiednich zgód wymaganych przez przepisy prawa i regulacje obowiązujące w wielu jurysdykcjach, w tym zgód antymonopolowych, co stanowić będzie długotrwały proces” – poinformowała w odpowiedzi na nasze pytania KRRiT.

„Krajowa Rada podejmie dalsze kroki po sfinalizowaniu transakcji i zbada cały proces w świetle ustawy o radiofonii i telewizji oraz Stanowiska KRRiT z dnia 12 czerwca 2007 roku w sprawie zapisów właścicielskich” – dodano wówczas.

Do finalizacji fuzji Warner Media i Discovery doszło 8 kwietnia br.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją