"Karta równoważności pozwoli operatorom alternatywnym na weryfikację, czy są obsługiwani w taki sam sposób jak wewnętrzne jednostki TP obsługujące klientów detalicznych. Rozwiązania zaproponowane w Karcie mogą być szybko wdrożone i są nieporównywalnie tańsze niż proponowana przez regulatora wątpliwa prawnie i ekonomicznie separacja funkcjonalna" - czytamy w komunikacie spółki.
TPSA zapowiedziało na poniedziałek na godzinę 11:00 konferencję prasową na której zaprezentuje dokument. Szef biura prasowego TPSA Mariusz Loch poinformował ISB, że spółka prześle go do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wcześniej, ale nie potrafił powiedzieć, czy już to zrobiła.
Anna Streżyńska 5 marca informowała dziennikarzy, że spodziewa się otrzymać propozycje TPSA w ciągu kilku dni. Wspólne zespoły robocze UKE i TPSA od kilku miesięcy pracują nad wypracowaniem propozycji kompromisowej między stronami.
UKE zdecydował o wszczęciu postępowań w sprawie nałożenia na TPSA obowiązku funkcjonalnej separacji na jednostkę hurtową i detaliczną w połowie grudnia zeszłego roku. Nie oznacza to jednak automatycznie decyzji o podziale operatora.
Całkowity koszt podziału TPSA na część hurtową i detaliczną może wynieść ok. 754 mln zł, wynika z raportu nt. efektów separacji funkcjonalnej spółki zamówionego przez UKE i opublikowanego w listopadzie. Z raportu wynika, że sama TPSA oceniła ten koszt na 641 mln zł.