Asseco SEE liczy na lepszą wycenę w ofercie prywatnej niż od EBOiR-u

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) do 15 lipca przeprowadzi ofertę do inwestorów kwalifikowanych, w której będzie chciała otrzymać lepszą wycenę niż od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Jeleńskiego.

Publikacja: 02.06.2009 16:23

"Niezależnie od emisji dla EBOR możemy wyjść na rynek z dodatkową emisją dla inwestorów kwalifikowanych. Jej wielkość będzie uzależniona od wyceny jaką otrzymamy od rynku, im będzie lepsza, tym więcej akcji sprzedamy" - powiedział Jeleński podczas spotkania z dziennikarzami.

We wtorek ASEE poinformowało, że EBOR obejmie wszystkie akcje jej nowej emisji za 15 mln euro i udzieli jej 7 mln euro 6-letniego kredytu. Jeleński nie chciał określić, jaki pakiet akcji ASEE obejmie EBOR, ale przyznał, że będzie on zbliżony do 10%.

"Od rynku będziemy chcieli otrzymać wyższą wycenę, w ostateczności - w interesie dobrej współpracy z instytucjami finansowymi - możemy przeprowadzić najmniejszą możliwą emisję po takiej samie wycenie jaką dał EBOR" - powiedział Jeleński. Dodał, że emisję dla inwestorów kwalifikowanych ASEE chce zrealizować do 15 lipca. Niezależnie od jej powodzenia, spółka planuje debiut na GPW.

W kwietniu i maju sądy w Chorwacji, Rumunii i Serbii zatwierdziły przeniesienie akcji inwestorów mniejszościowych w spółkach zależnych ASEE na tą firmę. W rezultacie ASEE będzie 100-proc. właścicielem swoich spółek zależnych. W zamian ich poprzedni właściciele otrzymają akcje ASEE (podwyższenie musi jeszcze zarejestrować polski sąd), w efekcie ich łączny udział w kapitale spółki wyniesie 33,8%. Pozostałe akcje znajdują się w posiadaniu Asseco Poland.

Według Jeleńskiego, po przeprowadzeniu transakcji z EBOR (i ewentualnie emisji dla inwestorów kwalifikowanych, której wartość ma nie przekroczyć 15 mln euro) udział Asseco Poland w ASEE pozostanie na poziomie powyżej 50%. Jednak ASEE może w przyszłości przeprowadzić kolejne podwyższenia kapitału.

W 2008 r. ASEE miało (pro forma) zysku netto w wysokości 14,1 mln euro, a zysk operacyjny na poziomie 15,2 mln euro. Przychody wyniosły 108,4 mln euro.

Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę